ГлавнаяБлогиБлог Юрія Огірчука

Серпом по … стабільності

От-от станеться те, про загрозу чого ми писали в наших оглядах впродовж усього літа. Не зважаючи на усі застереження профільних експертів, вітчизняні урядовці вкотре в угоду декільком доморощеним олігархам та всупереч інтересам основної маси українців знову підняли на порядок денний питання про введення імпортних мит на готові нафтопродукти.

Фото: vladnews.ru

Порадувати тут можемо лише одним – процедура спеціального розслідування з даного питання займе деякий час. Тож реально мито буде введено не раніше грудня. Таким чином, до виборів і цілий листопад реального «покращення вже сьогодні» для пересічного виборця очікувати не варто…

Звичайно, справа захисту вітчизняного виробника на разі є надзвичайно актуальною та важливою. Однак, якщо покращення умов для ведення бізнесу в країні, у даному разі – нафтопереробки, суперечить інтересам основної маси населення, то гріш ціна таким починанням. Разом із тим українцям до таких розкладів не звикати – ми все життя платимо по рахунках промислових підприємств-споживачів дорогого російського газу, власниками яких є вже згадувані нами олігархи. Навіть не зважаючи на те, що потреби населення Україна могла би забезпечувати в рази дешевшим блакитним паливом власного видобутку. Те ж саме буде й з нафтопродуктами – держава вкотре залізе до кишені «маленького українця», аби Фірташ чи, скажімо, той же Коломойський впевненіше почувалися на ринку, заробляючи на нас з вами свій черговий мільярд.

Ніхто не заперечує, що імпорт нафтопродуктів в Україну перевищив критичний рівень. Однак, чомусь ніхто не ремствує з приводу того, що наш ринок заполонили скажімо імпортні морепродукти, чи ті ж цитрусові. Разом із тим, минулого тижня міністр енергетики й вугільної промисловості Юрій Бойко вкотре порадував нас новиною про те, що уряд вже ухвалив рішення щодо того, аби почати спецрозслідування по ситуації на ринку пального і вже з 1 грудня ввести мита на ввіз імпортних нафтопродуктів. Це, на переконання високопосадовця, дозволить забезпечити роботу наших нафтопереробних заводів.

Логіка, як то кажуть, - залізна… Таким же чином можна стимулювати виробництво в Україні комп’ютерної техніки, увівши мита на поставки комплектуючих до них, чи тих же рідкоземельних металів, поклади яких чомусь зосереджені не у нас, а у Китайській Народній Республіці… Може спробуємо?

Як би то не було, а вже незабаром ми платитимемо за бензин як мінімум на гривню більше. Тут із нами повністю згоден і президент об'єднання операторів ринку нафтопродуктів України Леонід Косянчук, який однак дещо категоричніший у своїх заявах. Так, на переконання експерта, подорожчання відбудеться аж на 1,6 грн. на кожному літрі пального, адже кожні 100 євро на тонні імпортного мита – це одна гривня на літрі до того, що ми маємо зараз. Можливо комусь здалося, що в нас занизька ціна, каже Косянчук, то будемо замість 11,20 грн. платити 12,80 грн., - ціна зросте рівно на величину імпортного мита. Якщо це буде 120 євро за тонну, то вартість пального для споживачів підніметься на 1,2 грн./л, - наголосив він.

Водночас, Л.Косянчук переконаний, що введення мит на імпорт бензину не спричинить дефіциту пального на українському ринку, а лишень призведе до дефіциту коштів у кишенях наших споживачів.

Прикметно, що заява про введення мит матиме наслідки, які виходять за рамки ринку нафтопродуктів України. Юрій Бойко - представник Партії регіонів. І політика, яка може призвести до подорожчання палива, відверне від регіоналів на виборах як мінімум 6 млн. українських автомобілістів. А з урахуванням їх сімей набереться і всі 10 млн. Саме тому, подібні заяви напередодні виборів здаються пану Косянчуку, та у сім нам, як мінімум абсурдними.

Більш того, за словами експерта, мита на імпорт пального не дуже просто ввести за забаганками міністра чи навіть прем’єра, адже є певна процедура - Україна є учасником СОТ і членам цієї організації потрібно пояснити необхідність введення мит.

Цікавою є й думка з цього приводу заступника директора НТЦ «Психея» Геннадія Рябцева, який вважає, що із введенням мит на імпорт Україна ризикує нарватися на відповідні санкції Європейського та Митного союзів, втрати від яких можуть виявитися серйознішими, ніж примарні вигоди від їх запровадження.

У цілому ж, вважає Рябцев, подорожчання складе як мінімум 1-1,2 грн. за літр. На переконання експерта, додатковий податок повністю ляже на плечі споживачів, але гроші, отримані від додаткових зборів з імпортерів, нічим не допоможуть економіці, а попрямують в кишені власників українських НПЗ, яким і хочуть допомогти. При цьому, ні один із заводів так і не буде модернізований. Якщо власники українських НПЗ, далеко не бідні люди, не зробили цього досі, каже Рябцев, то не зроблять вони цього і після введення мита. А от якісного пального на вітчизняних АЗС поменшає, адже українські заводи технічно відстали від переробки країн, які постачають нам свою продукцію - Литви, Білорусі, Польщі, Румунії.

Поки ж, принаймні у жовтні цього року, ціни на бензин та дизпальне залишатимуться стабільними й на рівні сьогоднішніх. Однак, знизити ціни на нафтопродукти не буде можливості, переконує енергетичний експерт Сергій Куюн. Пояснюється це тим, що трейдери закупили великі об’єми пального в період високих цін першої половини вересня й саме ці запаси й будуть реалізовуватися в Україні в жовтні.

На думку експерта, до парламентських виборів  скільки-небудь відчутного підйому цін не буде. Пан Куюн впевнений, що власники нафтопереробних заводів, великі українські й російські компанії прагнули б, звичайно, прискорити ухвалення рішення про введення мит на імпорт, однак, напередодні  виборів це призвело б до цінового стрибка. Це добре розуміють в уряді, і тому вирішено перенести це питання на кінець року.

При цьому С.Куюн, не виключає, що у зв'язку з виборами багато макроекономічних показників або замовчуються, або адміністративно стримуються щоби уникнути невдоволення населення. Так, за його словами, окрім намірів увести мито на імпорт, уже заявлено про плани проіндексувати ставку акцизного збору на бензин і дизпальне в рамках бюджетного процесу, а крім того, самі представники влади допускають прискорення девальваційних процесів. Таким чином, ми маємо перспективу одержати мультиплікативний ріст цін на пальне, адже одні лише ініціативи по митах і  збільшенню акцизів на 10% у випадку їх реалізації здатні додати цінам на нафтопродукти близько 1,2 грн/л.

Аби ж остаточно з’ясувати, що чекає нас у найближчі тридцять днів, ми звернулися до Геннадія Рябцева. Експерт запевнив, що аж до кінця першого місяця осені на вітчизняному ринку нафтопродуктів зберігалася тенденція до росту роздрібних цін. Навіть не зважаючи на те, що 10 вересня оператори пообіцяли уряду не поспішати зі зміною цінників на стелах АЗС. У той же час, темпи подорожчання були невисокі, оскільки, по-перше, більшість найбільших трейдерів уже підняли ціни на розраховану ще в серпні величину, по-друге, уперше за місяць сформувалися економічні передумови для зниження вартості паливного «кошика», по-третє, власники регіональних мереж і окремих АЗС побоювалися переступити психологічний бар'єр в 11 грн. за літр бензину А-95. Разом із тим, до 28 вересня економічний потенціал для росту роздрібних цін на високооктановий бензин і дизельне пальне був повністю вичерпаний. Однак мінливість європейського ринку й неоднозначні тенденції в українському опті поки ще не дозволяють сподіватися на зниження вартості палива на заправках.

Юрій Огірчук Юрій Огірчук , Аналітик розвитку паливного ринку
Читайте главные новости LB.ua в социальных сетях Facebook, Twitter и Telegram