ГлавнаяЭкономикаДержава

5 найбільших агрокомпаній України за розміром земельного банку

У 2015 році відбувалось скорочення земельного банку під контролем великих аграрних компаній. На зменшення земельних угідь сільгосппідприємств повпливала несприятлива цінова кон’юнктура на світових ринках сільськогосподарської продукції. Індекс продовольчих цін ФАО у 2014 році впав до найнижчого показника з 2011 року. Найбільш суттєво подешевшали зернові, рослинні олії, молочні продукти і цукор. В 2015 році ця тенденція продовжилась.

Фото: www.rionegro.com.ar

Крім інших несприятливих факторів, в 2015 році аграрний сектор потрапив під жорстку фіскальну мобілізацію. З 1 січня 2015 року фіксований сільськогосподарський податок був трансформований у єдиний податок 4-ї групи спрощеної системи оподаткування з одночасною індексацією бази оподаткування – нормативно-грошової оцінки землі, що призвело до збільшення розміру ставок податку приблизно в 21 рази.

Нещодавні зміни до Податкового кодексу України щодо скасування спецрежиму оподаткування аграріїв теж невдовзі вплинуть на збільшення податкового навантаження на виробників сільськогосподарської продукції. Зокрема, розподіл ПДВ вирішено представити в таких пропорціях: для виробників зернових та технічних культур пропорція становитиме 15% на спецрахунки (для подальшого використання на розсуд підприємства) і 85% в бюджет, для виробників тваринницької та молочної продукції – 80% на спецрахунки і 20% в бюджет, для виробників іншої продукції пропорція становитиме 50% на 50%.

У виграшному положенні опиняються експортери зернових та технічних культур – їм повертають право на відшкодування податку.

В таких умовах аграрні компанії зіткнулися з необхідністю жорсткої економії засобів, згортання інвестиційних проектів і суттєвого коригування стратегічних планів на перспективу. Фактично весь аграрний сектор був вимушений перейти в режим "виживання", що, безперечно, відбилося і на динаміці зміни основного виробничого активу – землі.

За результатами дослідження Українського клубу аграрного бізнесу, частка агрохолдингів у загальному землекористуванні с/г підприємств торік зменшилася на 0,25 млн га - до 26,7% (у 2014 – 5,85). У сукупності земельний банк агрохолдингів склав 5,6 млн га.

Причини скорочення земельного банку українськими агрохолдингами були різними. Однією з основних причин скорочення земельного банку стали бойові дії в Донецькій і Луганській області. Зокрема, UkrLandFarming втратив контроль над частиною земельних ресурсів у Донецькій чи Луганській обл., а також над птахофабриками "Червоний Прапор" і "Інтербізнес". Серед інших об’єктивних причин можна виокремити труднощі доступу до фінансових ресурсів, девальваційні процеси, суттєве закриття зовнішніх ринків збуту для продукції тваринництва.

Хоча є і компанії, які суттєво наростили земельний банк. Агрохолдинг "Миронівський хлібопродукт" провів обмін активами з компанією Agrokultura. Крім того, "МХП" розлучився зі своїми російськими активами (40 тис. га) в обмін на земельні угіддя площею 60 тис. га. У Львівській, Тернопільській та Івано-Франківській обл. За словами менеджменту, МХП не переживав значних проблем в Росії, а ініціатором обміну стала російська сторона.

Нижче наводжу рейтинг ТОП-5 агрокомпаній-латифундистів:

1.UkrLandFarming

 • Основний власник: Олег Бахматюк
 • Рік заснування: 2008
 • Розмір земельного банку: 653 000 га

Найбільший в Україні та в усьому євразійському регіоні холдинг за розміром земельного банку UkrLandFarming розпочав формувати масштабну земельну базу ще у 2010 році, придбавши до 2012 року п'ять великих самостійних агрохолдингів, довівши розмір земельного банку до 532 000 га. Ще близько 120 000 га він зібрав за півтора року за рахунок купівлі українських активів агрохолдингу Valinor російського бізнесмена Кирила Подольського і ще близька 20 невеликих аграрних підприємств.

Фото: latifundist.com

Основні напрямки діяльності UkrLandFarming: рослинництво, насінництво, молочне і м’ясне тваринництво, промислове виробництво яєць та яєчних продуктів; виробництво цукру; переробка, зберігання і торгівля зерновими та технічними культурами; дистрибуція агротехніки, запчастин, засобів захисту рослин, мінеральних та спеціальних добрив, насіння.

Ukrlandfarming також володіє і управляє чотирма елеваторамиі 110 горизонтальними зерносховищами загальною потужністю близько 1,1 млн тонн.

З 2008 року Ukrlandfarming PLC зареєстровано на Кіпрі у формі відкритої публічної компанії з обмеженою відповідальністю, капітал якої був розділений на акції. У 2010 році компанію було виведено на IPO у формі глобальних депозитарних розписок на Лондонській фондовій біржі (тикер: AVGR - Avangardco IPL). У 2013 році компанія Ukrlandfarming розмістила на Ірландській фондовій біржі дебютні єврооблігації на загальну суму USD 500 мільйонів.

В січні–вересні минулого року оборот ULF знизився на 24 %, до $354,7 млн, EBITDA (аналітичний показник, що дорівнює обсягу прибутку до вирахування витрат за відсотками, сплати податків та амортизаційних відрахувань) впала на 47 %, до $108,6 млн.

Бахматюк на певний час призупинив нарощення земельного банку. По-перше, через важку економічну ситуацію немає грошей для подальших поглинань. По-друге, потрібно завершити процес інтеграції компаній, придбаних раніше.

Олег Бахматюк
Фото: Макс Левин
Олег Бахматюк

Згідно з Рейтингом найбагатших українців-2015 за версією українського Forbes засновник та голова Ради директорів холдингу Олег Бахматюк володіє статками розміром $597 млн, випереджаючи генерального директора компанії «Нібулон» Олексія Вадатурського та його сина Андрія, який змінив крісло голови наглядової ради компанії на мандат народного депутата, голову Ради директорів «Індустріальної молочної компанії» Олександра Петрова та інших гравців аграрного ринку.

У 2005-2006 рр. був заступником голови правління НАК «Нафтогаз України» Олексія Івченка. Зараз Бахматюк, окрім його основного агробізнесу, володіє іншими компаніями у сфері транспорту, нерухомості та фінансів. Зокрема, Банки «VAB» та «Фінансова ініціатива» впродовж останніх двох років були визнані неплатоспроможними.

2. Група "Агропросперіс" (головний інвестор NCH Capital)

 • Основні власники: Джордж Рор, Моріс Табасінік
 • Рік заснування: 1993 (в Україні з 2006)
 • Розмір земельного банку: 800 тис. га (430 тис. га в Україні)

Головний офіс NCH, що оперує активами загальною вартістю $3,5 млрд, розташувався в одному з хмарочосів на 5-й авеню в Нью-Йорку. Компанія почала ще в 90-х інвестувати у країни пострадянського простору. За більш ніж 20 років інвестиційні вподобання змінювалися: нові фондові ринки, нерухомість, торгівля, комунікації. В 2006 році перелік доповнило сільське господарство, під яке NCH почав створювати окремий фонд прямих інвестицій обсягом $1,2 млрд.

З того часу компанія зібрала близько 820 000 га в Україні, Росії, Молдові, Болгарії, Казахстані і Румунії, сформувала одну з найбільших у Східній Європі мереж елеваторів. Більше половини земельного банку знаходиться саме в Україні. NCH контролює землі у 16 областях України. Обсяги експорту української частини компанії складають понад 2 млн тонн зерна на рік, у групі "Агропросперіс" працює близько 7000 людей.

Український агробізнес NCH вже давно зазнав слави непублічної компанії. Політику компанії можна охарактеризувати коротко: «Гроші люблять тишу». Керівники шести агрохолдингів, підконтрольних фонду, навідріз відмовляються від надання інтерв’ю.

Засновник компанії Джордж Рор – син будівельного магната, який 30 років пропрацював в столиці Колумбії Боготі. Рор може сміливо назвати себе українцем: батько родом зі Львова, мати – з Мукачево.

Джордж Рор, основатель группы фондов прямых инвестиций New Century Holdings (NCH)
Фото: latifundist.com
Джордж Рор, основатель группы фондов прямых инвестиций New Century Holdings (NCH)

У 1978 році Рор розпочав свою кар’єру у тижневику Newsweek, де займав посаду директора спеціальних проектів. Після цього він заробляв на виданні медичних журналів та наданні інформаційних послуг. Перед тим, як розпочати інвестувати на території колишнього СРСР, Рор продав свої активи профільним інвесторам. У 1993 році він заснував NCH. Партнером Рора в цьому бізнесі став чоловік його сестри Моріс Табасінік.

Проекти вУкраїні розвиваються за гроші фондів NCH New Europe Property FundII іNCH Agribusiness Partners, які інвестують в нерухомість і сільське господарство. Першою інвестицією Рора в Україні став дніпропетровський бізнесцентр «Цитадель-1», побудований за гроші фонду у 1998-му. Через два роки в Києві американці відкрили офісний центр Millennium. Компанія реконструювала «Подільський універмаг», їй належало 51% акцій столичного готелю «Либідь» і декілька привабливих ділянок під забудову – в тому числі і на престижній Дніпровській набережній. Всього вукраїнську нерухомість фонд вклав $100 млн.

Найвдалішою інвестицією NCH вважається універмаг «Україна», викуплений фондом в 2002 році. На цей проект американці витратили $25 млн. В 2006 році об’єкт продали ірландській Quinn Group приблизно за $60 млн. Також у липні цього року NCH придбав «Астра банк», який раніше належав банкіру Миколі Лагуну, за $4 млн. У 2016 році банк буде перейменований в «Агропросперіс банк». Його спеціалізація - фінансування малих і середніх виробників зернових та олійних України.

В Україні агробізнес NCH йшов двома шляхами: він купляв існуючі господарства чи укладав договори оренди з селянами напряму. Компанія збирала поля в найродючіших сільськогосподарських регіонах: Хмельницькій, Вінницькій, Полтавській і Харківській областях, де урожайність основних зернових культур на 30–35% вища, ніж в середньому по країні. Спершу фонд діяв як класичний інвестор - інтенсивно нарощував земельний банк з метою якнайвигіднішого продажу. Але все-таки NCH вирішив зануритися в агробізнес: в 2006-2007 рр. фонд створив 6 агрокомпаній: «Золотий світанок», «Чарівний світанок», «Промінь Агро», «ЛатАгро», «КраєвидІнвест» і «Біо Агро». Кожна з них обробляє від 50 000 до 100 000 га і об’єднує до 20 дрібних сільгосппідприємств. NCH володіє холдингами не напряму, в через кіпрські офшори NAP Holdings (Ukraine) Limited і ATS Agribusiness Investments Limited. Останній також активно скуповує землі в Молдові. Більшість холдингів, за винятком «Промінь Агро», є спільними підприємствами, в яких NCH виступає мажоритарним акціонером. Міноритарні пакети– від 20% до 40% акцій – належать латвійським інвесторам.

Комбайн компанії «Біо агро»
Фото: latifundist.com
Комбайн компанії «Біо агро»

Холдинги NCH спеціалізуються в основному на рослинництві. Вирощують зернові таолійні культури, які потім продають трейдерам «Альфред С.Топфер», «Нібулон» іт.д. Увсіх компаній є власні елеватори. Деякі скуповують продукцію у інших рослинницьких підприємств і продають її експортерам. Наприклад, холдинг «Золотий світанок», який обробляє близько 90 000 га в Харківській, Полтавській, Вінницькій і Черкаській областях, має статус трейдера вищої категорії і є членом міжнародної зернової асоціації GAFTA.В холдингу «Чарівний світанок» розводять свиней і велику рогату худобу. В компанії свинокомплекс на 10 000 голів і 500 корів.

NCH не розкриває фінансових результатів своєї діяльності. За інформацією Forbes, станом на 2011 рік орієнтовна виручка становила $410 млн, EBITDA – $180 млн.

В 2009 році Європейський банк реконструкції і розвитку виділив NCH $50 млн на підвищення продуктивності його аграрних підприємств і повернення закинутих земель в обробіток. Інвестиційний горизонт аграрного проекту NCH – 10 років. В 2017-му NCH Agribusiness Partners буде зобов’язаний повернути кошти інвесторам.

3. Кернел Груп

«Кернел Груп»— провідна диверсифікована агропромислова компанія в Україні та Росії. Експортуючи щорічно близько 5 млн тонн сільськогосподарської продукції, є найбільшим постачальником соняшникової олії ("Щедрий Дар", "Стожар", "Чумак Домашня", "Чумак Золота") і шроту на міжнародний ринок та одним з найбільших експортерів зернових з чорноморського регіону.

Фото: www.prodinfo.com.ua

Виробничі активи компанії простягаються від чорноземних сільгоспугідь до маслоекстракційних заводів, а логістика будується на базі найбільшої сільськогосподарської інфраструктури, що включає мережу елеваторів та глибоководні експортні термінали.

В 2011 році «Кернел Груп» придбав «Цукровий союз «Укррос» і компанію «Енселко». У 2012 році земельний банк групи збільшився за рахунок двох агрокомпаній в Полтавській та Хмельницькій областях, одна з яких – «СТІОМІ-холдинг», а у червні 2013 року Антимонопольний комітет України дозволив компанії Jerste B.V. (Нідерланди), що належить холдингу «Кернел Груп», отримати контроль над ТОВ «Твеелінген Україна» (Київ), що володіє сільськогосподарською компанією «Дружба-Нова». При цьому «Кернел» продав ряд інших активів, розташованих далеко від основних потужностей компанії.

Kernel Holding S.A. є акціонерним товариством, зареєстрованим в Люксембургу. Акції компанії котуються на Варшавській фондовій біржі. У 2015 році Cascade Investment Fund сконцентрував 5% (близько 4 млн акцій) «Кернел». Інвестиційний фонд, помилково приписаний засновнику Microsoft Біллу Гейтсу, належить народному депутату Віталію Хомутинніку.

У вересні цього року на миколаївському морському терміналі Ніка-Тера, що належить Дмитру Фірташу, стверджували, що «Кернел» самовільно захопив належні терміналу землі і без погодження розмістив там своє майно.

Голова Ради директорів Kernel Holding S.A. Андрій Веревський став зернотрейдером ще в 19 років: закупляв сільгосппродукцію у селян під Полтавою і продавав американському бізнесмену Джиму Келлі. Веревського можна по праву назвати одним з найбільших латифундистів України. Крім 390 тис. га. компанії «Кернел», мільярдер, на думку його колег, контролює ще близько 300 тис. га. землі. Веревський цього не коментує.

 Андрій Веревський
Фото: www.ipowse.com.ua
Андрій Веревський

Також керуючий агрохолдингу має багатий досвід у політиці: народний депутат 4-7 скликань, у 2008-2010 - радник Прем’єр-міністра Юлії Тимошенко.

Forbes оцінює статки Андрія Веревського у 2015 році у $672 млн, з якими він посідає 11-е місце у рейтингу найзаможніших українців.

4. Миронівський хлібопродукт

 • Основний власник: Юрій Косюк
 • Рік заснування: 1998
 • Розмір земельного банку: 380 тис. га

Фото: landtech.com.ua

Компанія «Миронівський хлібопродукт» (МХП), яка належить мільярдеру Юрієві Косюку, – найбільший в Україні виробник курячого м'яса та м’ясних продуктів (продукція під брендами «Наша ряба», «Легко!», Бащинський» та ін.) . Агрохолдинг об’єднує виробничі потужності всього технологічного ланцюжка м’ясного виробництва – від виробництва кормів, інкубаційних яєць, вирощування великої рогатої худоби (32 тис. голів), свиней (40 тис. голів) і домашньої птиці (217 млн. голів) до переробки і реалізації готової продукції. Цей сегмент бізнесу забезпечує 80% EBITDA холдингу.

Компанія обробляє близько 380 000 га землі, у неї одні з найвищих показників урожайності основних зернових культур. Тим часом фінансові показники не відображають цих результатів. У загальній EBITDA МХП на рослинництво припадає не більш як 15%. Основну частину врожаю зернових компанія використовує для власних потреб – виробництва комбікорму для курей. І лише частину – озимий ріпак і пшеницю – продає на експорт.

У МХП були активи в Росії: йому належав «Воронеж Агро Холдинг», який контролює близько 40 000 га землі й зерносховища на 150 000 т. Після того як між Україною й Росією почався конфлікт, вести бізнес у сусідній країні стало важко. У червні Косюк обміняв «Воронеж Агро Холдинг» на активи компанії «Агрокультура», яка орендувала 60 000 га на заході України і володіла елеваторами потужністю зберігання 90 000 т.

У найближчому майбутньому МХП планує збільшити земельний банк до 500 000 га. Це зробить її другим агрохолдингом в Україні за розміром земельного банку.

Близько 65% акцій МХП належать Юрію Косюку. Інші 35% акцій з 2008 року знаходяться у вільному обігу на Лондонській фондовій біржі.

Фото: latifundist.com

Голова правління МХП Юрій Косюк ще з дитинства мріяв стати директором м’сокомбінату. Вже у 1992 році створив перше підприємство з переробки м’яса в Черкаській області. Компанія збранкротувала, але гіперінфляція допомогла врятуватися від кредитів. Згодом Косюк створив Бізнес-центр харчової промисловості, який він очолював до 1999 року.

Юрій Косюк вважає своїм хобі роботу. Щоб не спізнюватися через затори, дістається до офісу на гвинтокрилі Bell-430— такий же є у президента США Барака Обами.

«Курячий» магнат вирізняється і не менш успішною політичною кар’єрою. Впродовж 2014 року працював на посаді першого заступника Голови Адміністрації Президента України, після чого повернувся до бізнес-активності і залишився позаштатним радником Президента.

Туркменським газом в компанії Косюка торгував Ігор Тарасюк – двічі нардеп від партії «Наша Україна», глава Держуправління з управління справами при президенті Ющенку. Тарасюка неодноразово називали співвласником МХП, але Косюк це категорично заперечує.

У 2015 році ввійшов у п’ятірку найбагатших людей України за версією Forbes зі статками $1,1 млрд.

5. Українські аграрні інвестиції

 • Основний власник: ONEXIM Group, яка управляє активами російського мільярдера Михайла Прохорова
 • Рік заснування: 2005
 • Розмір земельного банку: 261 тис. га

Лого холдингу
Фото: www.uai.kiev.ua
Лого холдингу

Холдинг «Українські Аграрні Інвестиції» займається обробкою землі і виробництвом сільськогосподарської продукції. Домагатися хороших результатів компанії допомагає використання різних комбінацій традиційного та мінімального оброблення ґрунту (технологія mini-till). Іноді холдинг застосовує технологію нульового оброблення ґрунту (no-till): пшеницю сіють після озимих ріпаку та сої без оранки ґрунту. Основні культури, які вирощує компанія, – пшениця, соняшник і кукурудза.

Холдинг було створено компанією «Ренессанс Партнерс» і рядом співінвесторів з метою створення одного з найбільших агрохолдингів в СНГ. В структуру компанії входить 62 господарств і 5 елеваторних комплексів у 16 областях України.

В 2010 році Європейський банк реконструкції і розвитку надав компанії кредит розміром $20 млн, який допоміг збільшити земельний банк у 2011. В тому ж році кредитна лінія ЄБРР була збільшена до $40 млн.

У 2013 році виник спір між прокуратурою Бережанського району Тернопільської області та ПП «Галицькі аграрні інвестиції», засновником якого є «Українські аграрні інвестиції». Суд залишив у користуванні компанії земельну ділянку розміром 200 га, яка була передана їй в оренду на 10 років.

«УАІ» входить до групи «Ренесанс Капітал», яку її засновник новозеландець Стівен Дженнінгс торік продав групі «Онексім», що управляє активами російського мільярдера Михайла Прохорова.

Михайло Прохоров
Фото: EPA/UPG
Михайло Прохоров

Ольга ЛучкаОльга Лучка, журналістка
Читайте главные новости LB.ua в социальных сетях Facebook, Twitter и Telegram