ГлавнаяБлогиБлог Віктора Круглова

BETT: Сім трендів сучасних технологій навчання

C 25 по 28 січня в Лондоні проходила BETT-show, всесвітньо відома виставка інформаційних технологій в освіті. Уже традиційно ВETT стала головною подією року у сфері освіти майбутнього і цього разу зібрала понад 35 тисяч учасників зі 138 країн світу. Видавництво «Ранок» удруге взяло участь у цьому заході.

Фото: предоставлено Виктором Кругловым

Це дійсно унікальне місце, де збираються тисячі експертів у галузі освіти, вчителів, які цікавляться реформами і прогресом у навчальних програмах, вони беруть участь у дискусіях про майбутнє освіти. Усіх учасників цікавлять світові тенденції та новітні технології навчання.

Перше враження: виставка дійсно високотехнологічна. Завантаживши спеціальну програму в смартфон, можна планувати свій день у рамках експозиції, призначати зустрічі, онлайн записуватися на лекції та презентації. Паперові візитки справляють враження анахронізму. Усю інформацію про вас і вашу компанію зберігає штрих-код на бейджі. А ще цифрові технології майже вижили з виставкового простору традиційні його атрибути: паперові каталоги й рекламу, навіть ручки та блокноти майже в минулому.

Особливий ажіотаж спостерігався біля стендів країн, які вже отримали звання лідерів за якістю освіти. Новачки, що вирвалися вперед на ринку класичної освіти,— Фінляндія, Південна Корея і Сінгапур — відкрито ділилися своїми принципами організації навчального процесу та управління системою освіти.

Майстер-класи відомих гуру в освіті або лідерів зі світовими іменами збирали величезні натовпи. Відомий експерт з розвитку творчого мислення й освіти Сер Кен Робінсон у своєму виступі розповів про креативну школу і революцію, що почалася в освіті.

«Існує чотири великі мети освіти: економічна, соціальна, культурна та особиста. Замість того, щоб визначати освіту як групу предметів, я вважаю за найкраще подумати про ті здібності, які потрібні для того, щоб прокласти власний шлях у світі зараз та підтримувати контакт зі світом тим шляхом, яким він розвивається»,— зазначив Сер Кен Робінсон.

Після 4-денного занурення в освітні ініціативи й технології, я б виділив такі тренди глобальної освіти:

1. Світові технологічні лідери, а саме Google, Apple, Hitachi, Dell, Smart вкладають величезні кошти в освітянські проекти. Наприклад, Microsoft долучився до створення освітньої онлайн-платформи, яку планує запустити Міністерство освіти і науки України в рамках реформи української школи.

Відчуваєте різницю між старою та новою школою?
Фото: предоставлено Виктором Кругловым
Відчуваєте різницю між старою та новою школою?

2. Новий тренд сучасної освіти — гейміфікація, навчання через ГРУ. Саме зараз видавництво «Ранок» у рамках попереднього договору з бельгійськими компаніями проводить адаптування програм ігрового заохочування учнів до виконання домашніх завдань. І ще я помітив, що новим прогресивним формам навчання іноді не вистачає змісту. Мені здається, що досвід і знання українських вчителів могли б сьогодні стати в пригоді.

Обговорення контракту з Бельгійською компанією
Фото: предоставлено Виктором Кругловым
Обговорення контракту з Бельгійською компанією

3. Навчання через віртуальну реальність (VR — virtual reality), тренд, який неможливо не помітити. З одного боку, неймовірні можливості для навчання, а з іншого, трошечки моторошно бачити людей з шоломами на голові, повністю занурених у цифровий світ.

Шолом для навчання віртуальної реальності
Фото: предоставлено Виктором Кругловым
Шолом для навчання віртуальної реальності

4. Майже чверть виставкової площі було відведено під STEM-проекти (science, technology, engineering, mathematics) та робототехнику.

Цього робота можна запрограмувати навіть співати
Фото: предоставлено Виктором Кругловым
Цього робота можна запрограмувати навіть співати

Рукавичка для віртуальної реальності, виготовлена власноруч вчителькою англійської мови
Фото: предоставлено Виктором Кругловым
Рукавичка для віртуальної реальності, виготовлена власноруч вчителькою англійської мови

5. Набуває популярності концепція BYOD (bring your own device — принеси свій пристрій). Це перехідна форма між стаціонарним робочим місцем і новим підходом до організації навчання з метою забезпечити учню максимальний комфорт і продуктивність, надавши йому можливість учитися там, тоді й таким чином, як йому зручніше. Це тенденція гуманітарної освіти. Не тільки діти, а й дорослі із задоволенням пробили власними руками експерименти, програмували рух роботів та вчилися досліджувати довкілля.

Ось так виглядає шкільна радіостанція
Фото: предоставлено Виктором Кругловым
Ось так виглядає шкільна радіостанція

6. Менеджмент у європейських школах здійснюється виключно в електронному вигляді: домашні завдання, лекції та тести, аналітика, контроль успішності — саме тому було багато пропозицій софтверних рішень для онлайн-керування школою. До речі, видавництво «Ранок» стало першим в Україні, хто ще 2015 року почав виробництво шкільних підручників з інтернет-підтримкою. Цього року всі підручники для 9 класу, подані на конкурс МОНУ, мають додатковий е-контент. Це робиться з метою розвантажити вчителя та одночасно зацікавити учня самостійно здобувати знання.

7. Але головне, що вражає у світовій освіті, навіть не технології, а свобода, яка панує у школах. Ніхто не має права втручатися в освітній процес, немає єдиного встановленого плану і звітності для всіх шкіл, кожен учитель сам вирішує, як навчати дітей.

У ВETT Future Zone, наприклад, багато вчителів-новаторів (teacherpreneurs — це модне слово часто звучало на виставці), запускали інноваційні проекти, про які ви думали, бо вони можуть бути корисними у вашій класній кімнаті. А були й такі, про які ви навіть і не мріяли!

Учителі, звісно, мають найбільш значущий вплив на освіту дитини, але для того, щоб цей вплив мати, вони потребують доступу до найкращого контенту, технологій та ресурсів. І BETT їм у цьому дуже допомагає.

Технології стрімко змінюють світ, і те, що було сучасним і прогресивним іще 20 років тому, уже давно застаріло. А ще через 20 років на нас чекають неймовірні зміни!

Віктор Круглов Віктор Круглов , Генеральний директор видавництва «Ранок»
Читайте главные новости LB.ua в социальных сетях Facebook, Twitter и Telegram