Нетипова для українців назва «інфляційний звіт», мабуть, є вербальною реалізацією нових завдань, які стоять перед Нацбанком. А саме, зміна функціоналу від неоднозначної і недосяжної «стабільності національної валюти» до традиційного для центробанків розвинутого світу інфляційного таргетування. На мій погляд, передчасного із-за декількох чинників, найважливіші з яких:
1) гривня наразі слабка і не користується довірою громадян та бізнесу;
2) основною причиною інфляції є девальвація.
Автори так пишуть про мету відкритої публікації цього документа:
• публічне обґрунтування рішень з монетарної політики та здійснення економічних комунікацій (прозорість і підзвітність);
• посилення незалежності (шляхом висловлення позиції щодо макроекономічного розвитку);
• ознайомлення громадськості з макроекономічним прогнозом НБУ;
• підвищення фінансової грамотності населення.
З першими двома пунктами повністю погоджуюся.
Щодо третього та, особливо, четвертого, є певні питання. Тому що деяка частина економічно грамотної громадськості ще зможе прочитати і зрозуміти 71 сторінку специфічного тексту. А ось підвищенню фінансової грамотності населення (ФГН) цей документ ніяк не сприятиме. «Страшно далеки они от народа», як писав один класик.
Ще вважаю доцільним перевірку народних депутатів на розуміння хоча б основних положень «Інфляційного звіту». Особливо прискіпливо слід перевіряти тих, які хочуть задавати запитання Голові НБУ на годині Уряду. Здав тест на розуміння – маєш право щось запитати. Таке собі підвищення ФГН серед народних обранців.
Суб'єктивна оцінка. Можу відверто сказати, що документ мені сподобався. Дуже якісний, з прогнозуванням імовірних варіантів розвитку і зі спробами намацати шляхи перезавантаження та зростання української економіки. Дві години чистого часу витратив на не дуже детальний аналіз цього надзвичайно важливого документа. Не жалію. Сам файл закинув у папку корисних макроекономічних даних.
Національний банк обіцяє публікувати такий звіт щоквартально. Було б непогано, якби витримував такий графік. Так хочеться стабільності від головного фінансового регулятора.
І останнє. Валерія Гонтарева тримає своє слово. Не шукайте, скільки коштуватиме долар в 2016 році. Прогнозованого курсу гривні до долара в документі немає.
Дякую команді Нацбанку (до речі, скромно-анонімній), яка сумлінно працювала над хорошим документом!