Перший квартал 2015 року дійсно виявився напрочуд благополучним на фоні попередніх періодів. Доходи зведеного бюджету зросли на 25.0% у порівнянні із першим кварталом 2014 року. В той же час, видатки, якщо не враховувати видатки на обслуговування боргу і на оборону, залишилися на рівні січня-березня 2014 року (якщо враховувати – зросли на 12,9%). В результаті, профіцит зведеного бюджету сягнув 14,0 млрд грн (зокрема, профіцит державного бюджету – 4,2 млрд грн¸ профіцит місцевих бюджетів – 9,8 млрд грн), або близько 4,0% ВВП (ВВП – оцінка НБУ).
* В співставних умовах без врахування випуску ОВДП-ПДВ у 2014 році.
Джерело: Мінфін
Утім, що стосується доходів, на жаль, немає серйозних підстав, аби стверджувати, що зростання відбулося завдяки позитивній політичній, соціальній та/або економічній динаміці. Так, за оцінкою НБУ, реальний ВВП у першому кварталі 2015 року скоротився на 15,0%. Скоріше за все, основними причинами зростання доходів бюджету були девальвація та наступна інфляція, а також зростання податкового навантаження. Споживча інфляція за підсумками січня-березня 2015 року склала 20,3% (січня-квітня – вже 37,1%), базова – відповідно 19,8% та 25,3% (базова інфляція розраховується із виключенням короткострокових нерівномірних змін цін як, наприклад, зростання комунальних тарифів).
Девальвація та наступна інфляція, зокрема, стали причиною зростання непрямих податків. Надходження ПДВ з вироблених в Україні товарів у першому кварталі 2015 року зросли на 32,1% у порівнянні з відповідним періодом минулого року, з ввезених на територію України товарів – на 71,9%. Надходження акцизного податку з вироблених в Україні підакцизних товарів зросли на 41,7%, з ввезених на територію України підакцизних товарів – на 94,6%.
Свій внесок в зростання надходжень зробили і нові податки. Наприклад, за січень-березень 2015 року до державного бюджету надійшло 1,9 млрд грн ПДФО із доходу у вигляді процентів, 1,8 млрд грн військового збору та 2,7 млрд грн додаткового імпортного збору (діє, починаючи з 26 лютого 2015 року). Акцизний податок з роздрібного продажу підакцизних товарів приніс за цей період 1,2 млрд грн до місцевих бюджетів. Також, останнім часом неодноразово підвищувалися ставки існуючих податків: акцизного податку, рентної плати за користування надрами, тощо (до речі, не зважаючи на це, надходження рентної плати за користування надрами у І кварталі 2015 року зменшилися на 5,9% у порівнянні із першим кварталом 2014 року).
Джерело: Держказначейство
Варто згадати й, що у першому кварталі 2014 року до держава отримувала деякі «одноразові» доходи. Наприклад, у березні до бюджету надійшло додатково 6,1 млрд грн від продажу 3G-ліцензій.
Що стосується видатків, то урядові таки вдалося «заморозити» більшість з них на рівні минулого та позаминулого років. Так, видатки зведеного бюджету, окрім видатків на обслуговування боргу та оборону, у першому кварталі 2013 року складали 102,2 млрд грн, у першому кварталі 2014 року – 100,1 млрд грн, а у першому кварталі 2015 року – 100,8 млрд грн. В той же час, через знецінення гривні видатки на обслуговування боргу зросли у першому кварталі 2015 року порівняно із відповідним періодом минулого року вдвічі. Військові дії збільшили оборонний бюджет у першому кварталі 2015 року у два з половиною рази.
Джерело: Мінфін
Отже, безумовно, протягом першого кварталу 2015 року було багато позитивних моментів: зросли надходження до бюджету (навіть враховуючи девальвацію та наступну інфляцію, 25,0% - це гарний результат); було «заморожено» більшу частину видатків; було обмежено монетарне фінансування державних видатків (простіше кажучи, за рахунок емісії гривні).
Саме уповільнення «друкарського верстату» було одним з тих факторів, які позитивно вплинули на обмінний курс гривні.
З іншого боку, невідомо, наскільки стійкими є ці успіхи. Дійсно з впевненістю дивитися у майбутнє можна буде тільки тоді, коли вдасться якісно провести структурні реформи, серед яких «справжні» податкова і пенсійна реформи, скорочення бюджетних видатків, мінімізація корупції, підвищення ефективності НАК «Нафтогазу України» та інших державних підприємств та багато іншого.