ГлавнаяБлогиБлог Ксенії Шиманської

Затримання Орхана Зейналова або Ще один аргумент на користь Угоди про Асоціацію з ЄС

Для профілактики своїх геополітичних уподобань дуже корисно буває стежити за подіями в сусідній Росії. Наприклад, за "Болотною справою", заявами російських «високих осіб» щодо України, акціями "білий вагон" у московському метро. Або за подіями в Бірюльово, які минулого тижня для тамтешніх медіа стали темою номер один.

Фото: Макс Левин

Хто не в курсі: в Росію повертаються погроми. Або принаймні такі дії громадян, які мають всі ознаки погромів.У бірюльовських подіях є багато цікавих сюжетів. Але я б хотіла звернути увагу тільки на один аспект, який демонструє "стандарти" роботи правоохоронців, а саме затримання громадянина Азербайджану Орхана Зейналова, підозрюваного у вбивстві громадянина Російської Федерації Єгора Щербакова.

Відразу обмовлюся: безумовно, скоєний із такою жорстокістю злочин має бути належним чином розслідуваний, а злочинець - справедливо покараний. Але - за законами правової держави, а не за законами зграї. Яким би нелюдом не здавалася та чи інша особа, за будь-яких обставин - при затриманні, під час судового процесу чи після оголошення вироку - вона залишається людиною з належними їй фундаментальними правами. На пострадянському просторі ця проста думка поки що так і не прижилася. Саме тому відразу по затриманні Орхана Зейналова в мережі зовсім невипадково з'явилося відео. Меседж такий: усім боятися! А ще зрозуміти, що така поведінка поліції - норма! У тому числі відносно вас особисто. Усе той самий принцип "мочить в сортирах", тільки на низовому рівні.

Насправді ніяка це, звісно, не норма. Як учасник групи громадського спостереження ОЗОН, якій доводиться стежити за діями правоохоронців під час мирних зібрань, а також як колишня співробітниця правоохоронних органів, можу стверджувати, що набір порушень прав людини у цій сцені тягне на окремий підручник. Зазначу основні з них.

По-перше, при затриманні поліцейські повинні зачитати особі її права. "Ви маєте право зберігати мовчання. Усе, що Ви скажете, може бути і буде використано проти Вас у суді. Ваш адвокат може бути присутнім при допиті. Якщо Ви не зможете оплатити послуги адвоката, він буде наданий Вам державою. Ви розумієте свої права?" Так зване "Правило Міранди", відоме нам завдяки голлівудському кінематографу, насправді міститься й у російському Кримінально-процесуальному кодексі. Проте у відео немає жодного натяку на те, що цей стандарт поліцейської роботи був виконаний.

По-друге, поліцейські, затримуючи громадянина іноземної держави, не поцікавилися тим, чи розуміє він російську і чи не потрібен йому перекладач. Хоча до цього їх знову ж таки зобов'язує КПК РФ та міжнародні документи в галузі здійснення правосуддя, ратифіковані Російською Федерацією.

По-третє, зневажлива манера спілкування на "ти". Навіть якби вина цієї людини вже була доведена судом, це не означає, що вона втрачає право на повагу до її гідності. Офіційні представники державної влади повинні дотримуватись офіційної форми звертання, демонструючи, тим самим, що вони спілкуються не на приватному рівні, а як представники закону та агенти держави.

Четверте. У КПК Російської Федерації є положення про те, що ніхто з учасників кримінального судочинства не може бути підданий жорстокому або такому, що принижує людську гідність поводженню, і про проведення "допиту ногами" там не сказано нічого... Порушення права затриманого на повагу до його гідності видно неозброєним оком.

П'яте. Правила використання наручників дозволяють одягати їх на затриманого на термін до 2 годин. Після цього наручники треба або зняти, або послабити їх затиск, аби відновився кровообіг. Саме таким чином кваліфіковані поліцейські забезпечують фіксацію та безпеку затриманої особи, уникаючи невиправданого (а тому - незаконного) завдання тілесних ушкоджень - таких як у Орхана Зейналова.

І нарешті. Умови транспортування. Навіть на оголошення вироку за найтяжчий злочин до суду підозрюваного везуть в спеціальному транспорті – виключно сидячи. У той час як Орхана Зейналова транспортували в лежачому стані, хоча об’єктивних причин для такого виду транспортування, крім відвертого приниження, просто немає.

Але й це ще не все. Міністр внутрішніх справ Російської Федерації Володимир Колокольцев перевершив своїх підлеглих! Це ж треба, щоб затриманого, скрученого в три погибелі, спеціально везли в столичний главк, бо його хотіли бачити сам пан міністр. З єдиною метою. Ні, не для того, щоб пересвідчитися, що права затриманого не порушуються. А щоб "зазирнути в очі злочинцю". Нагадує сюжети з ХІХ сторіччя: холопа-втікача подали барину на ясні очі. Вражаюча за своїм цинізмом картина! Цікаво, з якими відчуттями міністр, який очолює структуру, до якої, м'яко кажучи, є дуже багато питань, "зазирнув в очі" людині, яка тільки підозрюється у вчиненні злочину? Невже з осудом чи обуренням?

Суто з процедурної точки зору, навряд чи Кримінально-процесуальний кодекс РФ передбачає зміну маршруту конвою із затриманим з метою відвідування службових кабінетів МВС - замість того, щоб затриманий якнайшвидше потрапив до чергової частини підрозділу ОВС, а потім – до ізолятора тимчасового тримання або суду відповідно. Якби ж сам пан міністр знався на цих процедурах, він би не знехтував можливістю особисто відвідати ізолятор тимчасового тримання згодом - та «подивитися в очі» затриманому, якщо на те була б його воля.

"Барські" нотки звучать у заявах правоохоронців найвищого рівня. "Та жорсткість, з якою ми його брали, відповідає тому злочину, який він скоїв", заявив офіційний представник Слідчого Комітету РФ. Але ж вина у вчиненні злочину може бути доведена тільки судом, а не Слідчим Комітетом. Якщо, звісно, не йдеться про повернення часів всевладного правосуддя "троєк".

Найстрашніше ж те, що ця сцена затримання - не поодинокий випадок. Це - система "стандартів", за якими працюють правоохоронні органи Росії (навіть після того, як "міліція" стала "поліцією") та більшості пострадянських країн. Наше власне живе свідчення - Врадіївка. І немає жодних підстав вважати, що такі "стандарти" захисту прав не пануватимуть у будь-яких інтеграційних проектах, які пропонує Росія - байдуже які імена цим новоутворенням присвоюються. Як би цей корабель не називали, з таким вантажем він може плисти тільки в один бік.

Ви досі хочете до Митного Союзу з правилами гри «по-путінськи»?

Ксенія Шиманська Ксенія Шиманська , Центр Громадянських Свобод, учасниця групи громадського спостереження "ОЗОН", колишня працівниця правоохоронних органів
Читайте главные новости LB.ua в социальных сетях Facebook, Twitter и Telegram