ГлавнаяБлоги

Новорічний податковий сюрприз

Як завжди під Новий рік уряд готує готує нам сюрприз. Цього року це прийняття Закону "Про створення конкурентних умов в оподаткуванні та стимулювання економічної діяльності в Україні". Планується, що цей Закон буде прийнятий разом із держбюджетом на наступний рік.

Фото: EPA/UPG

Закон "Про створення конкурентних умов в оподаткуванні та стимулювання економічної діяльності в Україні" – це по суті податковий кодекс в новому вигляді на 678 сторінках. Тобто на новорічні та різдвяні канікули бухгалтерам та фінансистам годі сподіватися, а загалом й всьому бізнесу, оскільки "сюрприз" не дуже приємний.

Перше враження від цього законопроекту – податковий кодекс став більш європейським. З’явилися нові поняття, наприклад, послуги з низькою доданою вартістю. Навіть не знаю, ображатися чи ні, бо до таких послуг віднесено послуги у сфері ведення бухгалтерського обліку, юридичних та податкових питань. Серед нових термінів також є сюрвейєр, аджастер… На цьому приємні враження закінчуються.

З неприємного - з'явилася обіцяна єдина ставка на всі податки та єдиний внесок у розмірі 20%. Податок на прибуток – основна ставка – збільшується з 18 до 20%. Податок на доходи фізичних осіб збільшується до 20%. Єдиний внесок зменшується, але збільшується максимальна величина бази нарахування єдиного внеску з 15 до 25 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, тобто з 20670 грн до 34450 грн.

Ще більш неприємне - значно збільшується ставка єдиного податку для фізичних осіб-підприємців, з 4% до 20%, з понижуючим коефіцієнтом на 2016-2017 р.р. в розмірі 0,8. Тобто ставка на найближчі два роки складатиме 16%. Водночас зменшується кількість фізичних осіб-підприємців, які мають право вибрати спрощену систему оподаткування. Перевага таких змін для бізнесу – "створення більшого простору для ведення бізнесу, завдяки сприянню чесній конкуренції, забезпечення більших умов для рівної конкуренції шляхом усунення можливостей для зловживання статусом "приватного підприємця" окремими суб’єктами господарських відносин". На мій суб'єктивний погляд – це не перевага, а знищення малого бізнесу взагалі. Так, є деякі підприємці, які зловживають спрощеною системою. Але це не означає, що малий бізнес взагалі треба зрівняти з землею.

Ну і взагалі сумне - спрощена система оподаткування буде скасована для всіх юридичних осіб. Переваги? Так, вони є. Це "усунення певних історичних податкових преференцій, через які рівень податкового навантаження у окремих сферах економіки був несправедливо вищим, ніж у інших". Схоже на дитячу гру. Тобі пошепки кажуть одне, а ти чуєш зовсім інше. Пані міністр, немає взагалі ніяких переваг в скасуванні спрощеної системи для юридичних осіб.

Є ще багато сумного й неприємного в цьому законопроекті, а найнеприємніше це те, що до бізнесу в котрий раз уряд не прислухається та робить так, як вважає за потрібне.

Олена Пешкова Олена Пешкова , керуючий партнер консалтингової компанії ACA Bureau
Читайте главные новости LB.ua в социальных сетях Facebook, Twitter и Telegram