Зокрема, за даними «Опори», 135 депутатів, які підняттям рук голосували за диктаторські закони 16 січня, хочуть знову потрапити до парламенту.
Хтось з них йде по партійних списках, а хтось - самовисуванцем по мажоритарному окрузі.
Аби зареєструватися у ЦВК, самовисуванці зобов’язані подати свої програми, себто програми кандидатів у народні депутати.
На жаль, українські громадяни все ще мало приділяють уваги цьому документу.
А дарма, адже саме там є зафіксовані обіцянки претендентів, які громадськість матиме повне право вимагати від кожного депутата після обрання.
Те саме з партійними програмами, але це вже окрема тема.
Врешті, нам стало цікаво, а що обіцяють кандидати, які раніше, скажемо так, обмежили свого виборця. Йдеться про вище згадане 16 січня.
Автор цих рядків спробував проаналізувати програми самовисуванців, які брали участь у голосуванні за диктаторські закони.
Ми обрали найбільш відомих осіб.
Якщо комусь цікаві інші програми кандидатів у нардепи – всі джерела відкриті і знаходяться на сайті Центрвиборчкому.
Калетніки і Калетник
До Верховної Ради часом йдуть сім’ями. Так, наприклад, вже вдруге чинять Калетніки.
Григорій Калетнік - балотується за округом № 18 Вінничини, де обирався у 2012 році.
До слова, тоді округ екс-регіонала отримав «чудесні» субвенції з держбюджету.
Було замовлено вибірковий ремонт дорожнього покриття по вулиці Щорса в місті Іллінці (1,95 мільйонів гривень) і вулиці Кірова в смт Оратів (1,27 мільйонів гривень). Вчорашній депутат ПР сьогодні «впевнений, що значний масив проблем буде вирішено через реалізацію Програми Президента України».
«Верховна Рада України нового скликання має відродити довіру до себе народу», - вважає Калетнік.
Разом з тим його програма призначена передусім для сільських мешканців.
Так, в ній кандидат обіцяє: стабільність податкового законодавства для сільськогосподарських підприємств та фермерів, а також державну підтримку приватним сільським та домашнім господарствам.
До того ж Калетнік наголошує на соціально-економічному розвитку територіальних громад.
«Органи самоврядування – це фундамент народовладдя. Податкова система має враховувати повне фінансове забезпечення для функціонування інфраструктури територіальних громад», - пише він.
Також екс-регіонал зобов’язується поліпшити медичне обслуговування, забезпечити збільшення робочих місць у своєму окрузі.
Новою практикою кандидатів у нардепи стали обіцянки стосовно дотримання виконання умов Асоціації з ЄС.
Зокрема, так робить і Григорій Калетнік.
«Історичним голосуванням 16 вересня 2014 року за ратифікацію Угоди про асоціацію між Україною та Європейським союзом, я засвідчив прагнення своє і своїх виборців реформувати країну за європейськими цінностями і стандартами», - зазначив кандидат.
Окрім усього, претендент від 18 округу обіцяє такий собі модний тренд у цьогорічній виборчій кампанії: мир на Донбасі, допомогу учасникам АТО і їхнім сім’ям, альтернативні джерела електроенергії.
Його племінниця Оксана Калетник
балотується від округу № 16 і теж на Вінниччині.
Оксана Калетник була єдиним самовисуванцем КПУ сьомого скликання. Втім, у травні вона залишила комуністів у минулому.
Останнє, чим запам’яталася Калетник – це її голосування на 23-й сесії Парламентської асамблеї ОБСЄ.
Нинішній кандидат у нардепи, єдиною з української делегації, не підтримала резолюцію про засудження окупації Росією території України. Попри це у своїй програмі Калетник обіцяє миру і стабільності.
Зокрема, вона вказує, що «озброєні іноземці мають покинути українську землю».
Також кандидат обіцяє створити міжнародну комісію щодо розслідування діяльності осіб, які віддавали злочинні накази. Більше того - заборонити пропаганду війни та радикальних ідеологій.
Між тим, Калетник зобов’язується:
- створити державну програму соціального забезпечення постраждалих у ході конфлікту;
- провести ревізію надання статусу дійсним учасникам АТО, забезпечити механізм отримання ними пільг;
- створити спеціальний фонд для потреб лікування та соціальної реабілітації учасників АТО і членів їх сімей.
Для свого округу претендент на місце у парламенті обіцяє: відродити пільгове кредитування сільських кооперативів, фермерських і особистих господарств.
«Захищатиму розвиток м’ясо-молочної та плодоовочевої кооперації з адресними дотаціями виробникам і гарантованими високими закупівельними цінами», - зазначає вона.
«Забезпечу прийняття закону про захист майнових прав селян-пайовиків, щоб вони отримували достойні гроші за свою землю. Сприятиму об’єднанню власників паїв для захисту їх прав», - переконує Калетник.
А також екс-комуністка каже, що добиватиметься формування держбюджету «знизу» та виборності місцевих суддів.
Екс-віце-голова парламенту, син Григорія Калетніка – Ігор Калетнік балотується від 41 одномандатного округу міста Донецька, де вибори, за інформацією джерел, не відбудуться.
Саме Калетнік-молодший ставив на голосування закони від 16 січня, які призвели до загострення протесту у Києві.
Типово для Донецького регіону, у своїй програмі він обіцяє мир і відродження Донбасу.
«Донбасу потрібні політики, які своїм першочерговим завданням ставлять встановлення миру, відновлення зруйнованої інфраструктури і створення в найкоротші терміни для жителів регіону комфортних умов життя», - пише кандидат.
«Я йду в депутати, бо вважаю, влада – це не привілей. Це – рутинна робота», - додав Калетнік.
Після численних пояснень, чому він йде в депутати, екс-віце-спікер обіцяє: відновлення житла, шкіл, лікарень, доріг, електропостачання, водопостачання, телефонного і мобільного звʼязку.
Також він зобов’язується відновити роботу фінансових установ та створити робочі місця.
Калетник замахнувся впровадити програми для сприятливих умов інвестування приватного бізнесу у Донецьку.
Ну і, звичайно, гуманітарна допомога малозабезпеченим і таке інше.
Пилипишин
Скандально відомий самовисуванець з 223 округу міста Києва Віктор Пилипишин знову висунув свою кандидатуру по цьому самому окрузі.
Місяць тому Пилипиш піддався народній люстрації. Ні смітник, ні червона фарба його не зламала – він йде на вибори.
«Досить популізму, радикалізму та брехні! Час будувати нову Україну – державу, якою ми пишатимемося!», - закликає у своїй передвиборчій програмі кандидат від 223 округу.
Що цікавого у програмі Плипишина – так це – орієнтація на НАТО, укріплення кордонів з РФ та вже традиційне зміцнення армії.
До того ж кандидат фактично оголошує війну олігархії.
«Заборона великому бізнесу («олігархам») брати участь у політичному житті країни, фінансувати партії, політиків, чиновників; зміна ідеології законодавства, яке сьогодні забезпечує монополію «олігархів», на законодавство, що гарантує вільну конкуренцію», - обіцяє він.
В очі також кидається прагнення Пилипишина провести люстрацію в Україні.
«Проведення люстрації чиновників на всіх рівнях за економічними параметрами (перевірка доходів і витрат за останні 5-10 років), створення незалежного Бюро по боротьбі з корупцією», - зазначає самовисуванець.
Для Києва він обіцяє скасування обласних та районних держадміністрацій та передачу їх повноважень виконкомам рад; відновлення районних у місті Києві рад.
А також впровадження стандартів місцевого самоврядування для столиці (не менше 50% коштів сплачених киянами у вигляді податків, залишається в Києві);
Гєллєр
Євген Гєллєр – президент футбольного клубу «Зоря», екс-глава бюджетного комітету ВР.
Колишній регіонал відомий своїм робочим кабінетом у приміщенні парламенту та ідеєю створення організації «Європейський центр сучасної України» у Бельгії, яка займалася відмиванням іміджу України часів Віктора Януковича.
«Глава комитета должен работать в комфортных условиях», - говорив Гєллєр в одному зі своїх інтерв’ю.
У 2013 році заради створення службових апартаментів для колишнього глави комітету об'єднали аж три кабінети - №613, 614 та 615.
Сьогодні ж Гєллєр йде самовисуванцем від 50-го округу Донецької області.
У своїй програмі він обіцяє добитися децентралізації влади та справедливого розподілу бюджетних коштів.
До того ж кандидат в нардепи зобов’язується - підтримати державне фінансування соціального житла, удосконалити та контролювати виконання законодавства стосовно ветеранів війни, праці, дітей війни та пенсіонерів усіх категорій, а також - забезпечити постійну увагу військовослужбовцям, вимушеним переселенцям.
Згадується також медичне обслуговування, парки, садочки, інвестиції etc.
Що цікавіше – Гєллєр обіцяє щомісяця зустрічатися з виборцями, контролювати місцеву владу і боротися з корупцією.
Ландік
Володимир Ландік – брат Валентина Ландика, водночас батько Романа Ландіка (відомого за побиття дівчини в ресторані).
До речі, Ландік-старший теж був замішаний у скандалі. У 2011 році його охоронець побив ДАІшника, який насмілився зупинити Мерседес, у якому мчався Ландік.
Сьогодні Володимир Ландік знову йде на вибори. Балотується він від 112 округу Луганщини.
У своїй програмі кандидат пише, що боротьба з олігархами та наведення порядку в судовій системі – це дуже гучні слова.
Першочерговим, на його думку, сьогодні є питання допомоги постраждалим та покарання тих, хто причетний до подій на Сході.
«Я вважаю, справою честі кожного українця мати прагнення справедливого законного покарання усіх, хто сприяв зародженню та стрімкому розвиткові сепаратизму на нашій рідній землі», - пише кандидат.
Ландік зазначає, що теперішня влада також повинна взяти на себе відповідальність за події на Донбасі.
«Хто відповість за крадіжки та вбивства? Чому всі організатори на свободі», - праведно закликає екс-регіонал.
Претендент в народні депутати обіцяє змінити правоохоронну систему, яка «існує за наш з вами кошт, та за наші ж гроші зраджує тих, кому присягала на вірність».
«В органах влади повинні з’явитися нові молоді обличчя, здатні повернутись в міста нашого регіону”, - пише Ландік-старший.
Разом з тим кандидат обіцяє змінити ставлення до українських ЗМІ і активно підтримувати їх на законодавчому рівні.
«Недостатня увага з боку держави до національних та регіональних засобів масової інформації стала першопричиною поразки у інформаційній війні з пропагандистськими мас-медіа Росії», - додає Ландік.
Кінах
Колись Анатолій Кінах погоджувався з усіма виступами Януковича у парламенті.
У 2012-му прийшов у парламент від Партії регіонів. А вже 22 лютого 2014 вийшов з партії.
Пізніше став головою депутатської групи Економічний розвиток.
Сьогодні Анатолій Кінах проривається у парламент за одномандатним округом №127, що на Миколаївщині.
«Я йду на вибори у Верховну Раду України з метою зміцнення економічного патріотизму та відповідальності влади перед людьми», - заявляє Кінах.
«Докладу зусиль, щоб корабельний край реалізував шанс надалі розвивати суднобудування, зумів завершити проект «корвет», який дозволив би зберегти кораблебудування та забезпечити ВМС України сучасними кораблями», - обіцяє кандидат.
Взагалі, як президент Українського союзу промисловців і підприємців, Кінах зобов’язується сприяти розвитку миколаївського машинобудування, морегосподарського комплексу, транспортної інфраструктури, агропромислових підприємств та гуманітарної сфери.
Максимум уваги екс-регіонал приділятиме малому бізнесу.
Далі, як завше: робочі місця, оборона, угода з ЄС.
Хомутинник
Віталій Хомутинник одним із перших покинув ПР після втечі Віктора Януковича.
Уже 24 лютого став другим головою групи Економічний розвиток, причетність до якої спочатку не визнавав.
На позачергових виборах до Ради пан Хомутинник балотується за одномандатним округом №171 міста Харкова.
У його передвиборчій програмі йдеться, що Україні потрібно не воювати з Росією, а «проводити гнучку політику».
«Держава має проводити гнучку політику у відносинах з потужними світовими гравцями – РФ, ЄС, США тощо з метою отримання політичних та економічних зисків, а не роздмухування конфліктів», - пише Хомутинник.
Також він обіцяє створити у парламенті прохарківську групу, яка б працювала у ВР на благо Харкова.
Хомутинник зобов’язується сприяти розвитку інфраструктури Харкова та децентралізації влади.
У свої програмі кандидат згадав і чорнобильців, і учасників Великої Вітчизняної, і одиначок-матерів.
Водночас, що важливо для мешканців Харкова, Хомутинник обіцяє:
«Забезпечити відкрите та відповідальне громадське обговорення проектів забудови, будь-яких змін у міському середовищі».
Насамкінець, потенційний депутат згадав і про громадське суспільство.
«Інститути громадянського суспільства мають стати надійним запобіжником негативних процесів, чинником ефективного громадського контролю», - підкреслив Хомутинник.
Ківалов
“Створю нове, зберігаю найкраще!», - такими словами розпочинається програма кандидата в народні депутати Сергія Ківалова.
Президент Національної юридичної академії балотується від 135 округу міста Одеси.
Нещодавно екс-регіонала помітили у підкупі виборців, але попри це, він залишається фаворитом свого округу.
У своїй програмі кандидат обіцяє не допустити безпорядків чи війни в Одесі та покарати винних у подіях 2 травня.
Зокрема, для розслідування цієї трагедії він дає слово зробити можливим залучення міжнародних правових та політичних структур.
Що важливо: для цього Ківалов обіцяє ратифікувати Римський статут.
Характерно для Одеського округу, кандидат зобов’язується розвивати морегосподарський комплекс.
Тобто, соціальний захист моряків, відродити український флот і так далі.
Також Ківалов обіцяє створити умови для облаштування постійної дислокації Військово-морського флоту України в Одесі.
«Працездатним одеситам – роботу. Немічним – турботу. Дітям – щасливе дитинство. Молоді – освіта та гарантоване місце роботи», - ледь не піснею пише кандидат.
До того ж Ківалов дає слово запровадити виборність суддів, втілити в життя судову реформу, а також створити ефективну систему безоплатної правової допомоги.
Для одеситів він обіцяє збудувати кільцеву дорогу і поліпшити екологію міста.
«Повернути місту безкоштовні пляжі та неповторний одеський колорит», - додає Ківалов.