5 міфів про результати відбору суддів нового Верховного Суду

29 вересня Вища рада правосуддя оголосила рішення призначити на посади суддів Верховного Суду 111 переможців конкурсу, який проводила Вища кваліфікаційна комісія суддів України. Двом кандидатам було відмовлено, ще 7 очікують на рішення ВРП.

Фото: zib.com.ua

Результати конкурсу є кращою відповіддю на всі скептичні зауваження, що пов’язані з перезапуском органів судової системи. Відтак.

Чи новий?

Так. 25% майбутніх суддів нового Верховного Суду – адвокати та науковці, які ніколи раніше не мали можливості отримати цю посаду. Завдяки судовій реформі вони взяли участь у конкурсі та перемогли. Це дуже високий відсоток «не суддів» у складі ВС навіть за європейськими стандартами. Наприклад, у Португалії для цієї категорії встановлена квота 10%.

34% – це судді місцевих та апеляційних судів, які довели високий рівень своєї компетентності, а конкурс для них став соціальним ліфтом для роботи у найвищому судовому органі.

41% – це діючі або колишні судді нинішнього Верховного Суду України і вищих судів (до речі, лише 4 суддів ВСУ). Всі вони витримали перевірку на доброчесність. Ті, хто не витримав, залишив конкурс.

79% кандидатів-суддів, які взяли участь у конкурсі, залишили його на різних етапах. Серед них – 12 суддів нинішнього Верховного Суду України та 75 суддів – Вищих спеціалізованих судів. Це і є перезавантаження.

Чи доброчесний?

Доброчесний. Майже 80% кандидатів із негативними висновками Громадської ради доброчесності не потрапили до списку переможців.

Громадська рада доброчесності підготувала 146 висновків та 12 із них сама скасувала (але кандидат вже «засвітився» з позначкою «недоброчесний»).

8 кандидатів, які отримали висновок ГРД, подали заяви про припинення участі в конкурсі.

Відтак ВККС розглянула 126 висновків, і як результат –  51 кандидат припинив участь у конкурсі. Тобто 40% з тих, кого «забанила» ГРД. Ще 45 не попали до рейтингу переможців.

Наголошую, що 30 кандидатів, які є у топ-120, підтвердили свою доброчесність. Із них на даний момент ВРП вирішила призначити на посади суддів 25.

Хочу ще привести статистику з аналізу висновків ГРД, який провели експерти Ради Європи та Асоціації правників України. На їх думку, у 17 випадках ГРД використовувала ненадійні джерела інформації, у 21 випадку була надана оцінка судових рішень кандидатів, що не входить до повноважень громадськості. У 20 випадках застосовувалась нерелевантна інформація, у 17 – інформація, що не є об’єктом перевірки. У 4 випадках відзначається неоднаковий підхід щодо оцінки конкретних фактів та обставин.

Чи незалежний?

Однозначно незалежний! Адже головним кроком судової реформи було позбавити функцій Президента та Верховну Раду впливати на кар’єру суддів. Тому всіма вище зазначеними питаннями тепер займається виключно Вища рада правосуддя та Вища Кваліфікаційна комісія суддів. Президент України лише підписує Указ про призначення – це церемоніальна роль.

Чи європейсько орієнтований?

Експерти Ради Європи, проекту ЄС «Підтримка реформ у сфері юстиції в Україні», інших організацій не лише допомагали розробляти методологію конкурсу (ту саму, яку так часто критикують в ГРД) та проводити тести, але й моніторили кожну процедуру. Їх висновки – лакмусовий тест конкурсу, адже вони зацікавлені лише в одному – дотриманні європейських стандартів оцінювання. Всі критичні зауваження наразі пов’язані з висновками ГРД.

Просто залишу тут посилання на інтерв’ю Спеціального представника Генерального секретаря Ради Європи в Україні Режі Брійя та керівника групи експертів Проекту ЄС «Підтримка реформ у сфері юстиції в Україні» Довідаса Віткаускаса.

Чи чесним був відбір?

Серед кандидатів: науковець, доцент кафери цивільно-правових дисциплін ХНУ імені В. Н. Каразіна Олена Кібенко; науковець, доцент кафедри теорії та філософії права юридичного факультету ЛНУ імені Івана Франка Дмитро Гудима. Суддя, воїн АТО Олександр Мамалуй.…

Список можна продовжувати довго. Запитайте у них, чи чесним був відбір?

Це – найкращий склад Верховного Суду, який коли-небудь бачила Україна.

І наостанок нагадаю: було розміщено досьє всіх кандидатів на сайті Комісії. Всі етапи конкурсу відбувались у прямих ефірах на каналі в YouTube.

Власне, судити результати конкурсу можна лише тоді, коли новоутворений орган з суддів, адвокатів та науковців запрацює та буде виносити рішення. А наразі варто привітати людей,  які не побоялись взяти участь у першому відкритому, публічному конкурсі на посади суддів до ВС та повірили у судову реформу в Україні.

Олександр Леонов Олександр Леонов , Виконавчий директор центру Пента
Читайте главные новости LB.ua в социальных сетях Facebook, Twitter и Telegram