ГлавнаяБлогиБлог Максима Ефимова

«Привиди» Донбасу чи громадяни України?

Уже більше трьох років в Україні, як виявилося, мешкають громадяни-«привиди». Вони є фізично, але фактично для держави не існують. Принаймні у частині бюджетного забезпечення їхніх потреб. Ідеться про внутрішньо переміщених осіб із тимчасово окупованих територій Донбасу і Криму.

Фото: Макс Левин

Нині в країні налічується 1,6 млн внутрішніх переселенців. До появи такої великої категорії громадян кілька років тому держава виявилась неготовою. Насамперед бюрократично. Обсяги міжбюджетних трансфертів із центру на місця досі визначаються за старою методологією, яка не враховує інформацію про переселенців. Чому так сталося?

Різні відомства керуються здебільшого довоєнною формою звітності Держстату. Точні дані щодо внутрішньо переміщених осіб містить Єдина інформаційна база Мінсоцполітики. Але вона не задіяна у бюджетному процесі через недосконалість.

От і виходить, що облікові розбіжності впливають на формування некоректного індексу платоспроможності регіонів. А на його основі відбувається несправедливий розподіл дотацій, субвенцій, інших трансфертів. Відтак, ані переселені особи, ані громади, які їх прихистили, не отримують фінансового ресурсу, гарантованого їм державою.

Додаткове навантаження лягло на небагаті місцеві бюджети і їхню кволу соціальну інфраструктуру. Офіційно близько третини переселенців осіли в неокупованих районах Донеччини – більше 519 тисяч осіб. На мирних територіях Луганщини – 298 тисяч, на Харківщині – більше 196 тисяч, у Києві – 175,6 тисяч людей. При цьому, у деяких містах Донеччини наразі мешкає у півтора рази більше людей, аніж два-три роки тому. Тож бюджетне фінансування в розрахунку на одну людину в цих населених пунктах відчутно знизилося.

Несправедливість відчувають як місцеві мешканці, так і переселенці. Приміром, Донецька область через неврахування переміщених осіб недоотримала 662 млн гривень медичної субвенції. Цих коштів наразі гостро бракує на закупівлю ліків і устаткування, ремонт і модернізацію лікарень і ФАПів.

Ситуація, коли держава на четвертому році війни не має уніфікованої системи обліку громадян є неприйнятною. Її вирішення вимагає нестандартних рішень, не обмежених бюрократією та відомчими інтересами.

Днями нарешті зроблено перший крок, спрямований на відновлення справедливості. Після тривалих консультацій та перемовин спільними зусиллями з профільними міністерствами ми підготували поправки до проекту Закону «Про внесення змін до Бюджетного кодексу України» (№7116). Вони вже проголосовані у першому читанні.

Після їх остаточного прийняття Уряд визначатиме обсяги міжбюджетних трансфертів на основі Єдиної інформаційної бази даних про ВПО. Таким чином держава захистить права переселенців і зміцнить фінансово-економічний стан громад і регіонів, які цих людей прихистили.

Приміром, Краматорськ, де нараховують тисячі переміщених українців, отримає з центрального бюджету додатково близько 60 млн гривень.

Ініційовані зміни лишатимуться чинними до повернення Україні всіх окупованих територій. Тож люди, яких проти їхньої волі держава перетворила на «привидів Донбасу», знову відчують себе повноцінними громадянами своєї країни.

Максим Ефимов Максим Ефимов , Народный депутат, БПП
Читайте главные новости LB.ua в социальных сетях Facebook, Twitter и Telegram