ГлавнаяБлогиБлог Дениса Матвиенко

Відкритий лист до митців України

Шановні митці! Шановна культурна спільнота!

Сьогодні український народ отримав унікальний шанс. Шанс збудувати нову країну та, нарешті, змінити ситуацію в культурі.

Я не маю намір критикувати склад нового уряду та не впевнений, що це потрібно робити комусь іншому. Я переконаний в тому, що новому уряду потрібно допомогти. Допомогти збудувати нову систему розвитку культури.

Сергей Квит(слева) и Евгений Нищук(в центре)
Фото: Макс Левин
Сергей Квит(слева) и Евгений Нищук(в центре)

Серед митців України є безліч розумних та досвідчених людей, які не мають права обговорювати помилки нової влади. Досить розмов! Ми повинні допомогти новообраному Міністру культури зробити якомога менше помилок. Ми не маємо морального права сидіти та чекати, поки хтось зробить все за нас. Ми маємо долучитись до цього процесу та разом створити державу, яка буде розвиватись стрімко та всебічно.

Я на власному досвіді переконався в тому, що культура в Україні потребує суттєвих змін. Потрібна справжня культурна революція, потрібні великі реформи. Усі ми розуміємо, що лише завдяки культурному вихованню можна побудувати нове свідоме та здорове суспільство.

Я маю декілька пропозицій щодо реформування культури:

1) Потрібно створити постійно діючу Наглядову раду з культурних питань, куди увійдуть фахівці з усіх видів мистецтва. І тут не йде мова про Народних артистів чи тих діячів, які мають численні премії. Мова лише про тих, хто має успішний досвід (бажано міжнародний) та новий погляд на питання реформування. Кожен фахівець має представити своє бачення розвитку саме його сфери.

Особисто я готовий всебічно допомагати з балетним напрямком, бо мені боляче дивитись на те, що сьогодні відбувається з балетом в Україні. Ця рада має впливати на реформування та контролювати якість виконання. Я хочу підкреслити, що це має бути ДІЮЧА та високопрофесійна рада, а не просто гучна назва.

2) Затвердити закон «Про меценатство». Я переконаний, що без такого кроку неможливо рухатись далі. Завдяки меценатству розвивається культура більшості сучасних країн. Сьогодні підтримка усіх проектів в Україні відбувається лише завдяки тому, що компанії отримують своєрідний замінник прямій рекламі. Комерційні департаменти вираховують скільки вони отримують рекламних проявів і лише тоді вирішують чи будуть давати на це кошти. Так культура розвиватись не може! Лише податкові пільги зможуть стимулювати підтримку культурних проектів. Тоді оцінювати будуть проект, а не рекламні прояви! Держава від цього отримає шалений зиск.

3) Повністю реформувати театри. На власному досвіді я переконався в тому, що в одному окремо взятому театрі працює шалена кількість людей. Чимало з цих людей не лише не можуть добре працювати, вони навіть не з’являються на роботі. Між тим – отримують зарплатню. На керівних посадах театрів мають працювати менеджери, а не «заслужені діячі». Почати таке реформування потрібно з Національних театрів. Щороку усі працівники мають проходити атестацію та підтверджувати право працювати в Національному театрі.

4) В театрах потрібно передивитись репертуарну політику. Я переконаний, що в театрах потрібно демонструвати лише ті вистави, які хочуть бачити глядачі. Я підтримую думку про те, що молодь потрібно виховувати і в репертуарі мають бути і класичні, і сучасні постановки. Але все має бути зроблено якісно. Якщо вистава щоразу збирає не більше 10% глядацької зали, то з нею щось не так і показувати її далі – неприпустимо!

Досить фінансувати псевдомистецтво. Досить фінансувати амбіції «заслужених діячів», які давно відірвались від реалій!

Пропоную розпочати формування складу Наглядової ради та розпочинати реформи.

Слава Україні!

Денис Матвієнко

Денис Матвиенко Денис Матвиенко , Артист балета, бывший худрук балетной труппы Национальной Оперы Украины
Читайте главные новости LB.ua в социальных сетях Facebook, Twitter и Telegram