ГлавнаяПолитика

Байден: "Росія намагається підірвати суверенітет України у будь-який спосіб"

Виступ віце-президента США Джо Байдена на першому Американсько-українському бізнес-форумі у Вашингтоні 13 липня 2015 року.

Фото: www.uschamber.com

На цьому місці останнім часом виступають все більше глав держав і прем'єр-міністрів, тому що вони розуміють, що основна діяльність Америки – бізнес, і що з усією урядовою допомогою – як уряду США, так і будь-якого іншого уряду – ніщо не замінить ефекту прямих іноземних інвестицій для зростання й безпеки низки країн, представників яких ви тут приймали. Тож я хочу подякувати Тому Донохью (виконавчому директору Торговельної палати США, - ред.) за проведення цього важливого форуму.

Радо вітаю прем'єр-міністра Яценюка і членів його Кабінету. Мені звичніше казати «Арсеній», тому що ми з прем'єр-міністром стали друзями, і це справді так. Ми друзі. І коли він погодився на цю посаду, він знав, що буде неймовірно важко. І він зробив те, що я раджу молодим кандидатам на високі державні посади в моїй країні, коли вони питають, що повинні знати. Я сказав, що необхідно знати, до яких втрат ви готові. Ви повинні знати, що настільки важливе для вас, що ви готові це втратити, аніж піти. Це критерій керівника. Арсеній, прем'єр-міністр, знає відповідь. І він це знав від самого початку. Він знав, що буде важко. Але ви неймовірно добре керуєте, ви чудово співпрацюєте з президентом і, дасть Бог, ми будемо продовжувати рухатися в цьому напрямку.

У нас із прем'єр-міністр є дещо спільне, а саме надзвичайно сильні американські пані, які за нас керують економікою. (Йдеться про міністра фінансів України Наталку Яресько та міністра торгівлі США Пенні Прітцкер, - ред.) Це найкраще, що могло відбутися. Пані міністр фінансів, прошу вас підвестися. Нехай всі вас побачать. Встаньте, будь ласка. Підійміться. Ось що я вам скажу – якщо це не доказ того, що в американських пакетах є гарні речі, я не знаю, що ще вам потрібно. Але ви робите чудову роботу, це я говорю міністру фінансів і присутнім членам вашого уряду.

Фото: www.kmu.gov.ua

Ви мали і чули від лідерів бізнесу, таких як Том Донохью, чули про дивовижні можливості і неймовірний нереалізований потенціал, який існує в Україні. Я був пов'язаний з Україною більшу частину своєї кар'єри – і як голова підкомітету у справах Європи, і, ще в ті часи, в Сенаті Сполучених Штатів, а пізніше як голова [комітету], займався питаннями колишнього Радянського Союзу, а нині федерації – федерації республік. І я бачив неймовірні моменти, в які народ України демонстрував мужність і отримував можливість, починаючи від Помаранчевої революції.

Справа в тому, що це навіть не передостанній, а останній реальний шанс для народу України створити демократичну державу, економічно успішну і повною мірою інтегровану в Європу. Але є перепони. Перепони на усіх напрямках.

Ви чули від міністра Прітцкер, яка не тільки міністр торгівлі, але яку ви, представники бізнесу, знаєте як жінку із видатними діловими якостями, яка знає, що таке мільярдний бізнес; одна з найвідоміших корпорацій і компаній у Сполучених Штатах Америки. І це значною мірою впливає, позитивно впливає.

Як міністр говорила, важливість приватного сектора в торговій дипломатії країни і значні інвестиції, що їх робить наша адміністрація з метою допомогти створити довгострокові можливості для інвестицій, зростання і, дасть Бог, процвітання в Україні.

Червоною ниткою через нашу політику участі проходить ідея зробити Україну настільки сильною, щоб вона могла сама вибрати своє майбутнє. Саме це є принципом і причиною того, що цей форум має життєво важливе значення.

Суть полягає в тому, що Україна наразі в облозі. Росія зводить військові форпости на українській землі. Невпинно продовжує посилати російські війська, російських найманих бандитів і бойовиків, російські танки і російські ракети до численних регіонів України, але особливо на Донбас. Нахабна спроба перекроїти кордони Європи силою загрожує не лише Україні, а й спільному прагненню бачити Європу єдиною, вільною і мирною.

Україна під загрозою, але на карту поставлено набагато більше, ніж Україна. Росія чинить не тільки військове втручання, вона намагається вижати Україну фінансово. Прем'єр-міністр говорив про це у своїй промові. Вона використовує питання енергетики як політичну зброю. Вона намагається експортувати корупцію і олігархію як інструмент зовнішньої політики. Це новий інструмент у проведенні зовнішньої політики. Як і будь-які інші подібні інструменти, корупція та олігархія роз'їдають, як рак, ті країни, які вони уражають, – корупція та олігархи.

Росія намагається підірвати стабільність і суверенітет України у будь-який спосіб, в тому числі через спробу створити умови, які спричинять економічний колапс України. І це найперше завдання Росії, її пріоритет.

Але ми не можемо дозволити, щоб ця стратегія спрацювала. Всі ви, хто веде бізнес за кордоном, знаєте, що корупція і тиск загрожують всій бізнес-спільноті, де б вони не «мешкали». І так само порушення кордонів загрожує всьому співтовариству країн. І Сполучені Штати глибоко зацікавлені в тому, аби Україна вийшла з цих атак процвітаючою, демократичною, незалежною, орієнтованою на реформи – країною, яку не можна підкупити, або примусити, або залякати. Уявіть собі, уявіть собі, що такий успіх означатиме для решти Центральної та Східної Європи.

Росію турбує не присутність США в Україні, а саме це. Ось що турбує Росію найбільше. Ось чому Путін робить практично все, що в його силах, аби цей новий експеримент з демократією і відкритістю зазнав невдачі. Народ України вигнав корумпованого лідера і здобув ще один шанс на демократію. Вони гідно зустріли російську агресію, буквально кидаючись перед російськими танками.

Вони прийняли закони, спрямовані на викорінення корупції. Провели найвільніші, найчесніші вибори в історії країни, за якими вівся масштабний моніторинг. Тож мені здається, ми зобов’язані скористатися цією історичною можливістю побудувати нову основу для стійкого економічного зростання в Україні, і, як я вже сказав, в регіоні в цілому.

Ось чому міністр Прітцкер роз’яснила, що Сполучені Штати надали близько $470 млн допомоги Україні; а також $2 млрд кредитних гарантій, і є можливість надати ще один мільярд доларів пізніше цього року, якщо Україна продовжуватиме йти шляхом реформ.

Ця допомога призначена для відновлення довіри до економіки України, підвищення енергетичної безпеки, зміцнення незалежних ЗМІ, поліпшення правової відповідальності суддів, для боротьби з корупцією, підтримки виборів і вирішення гуманітарних потреб; і не остання в цьому списку підтримка спостерігачів ОБСЄ на сході [країни].

Американські технічні консультанти працюють в українських міністерствах з метою допомогти впровадити масштабну програму прем'єр-міністра. Це ще один доказ того, що він намагається реалізувати свої наміри.

Сполучені Штати продовжують надавати Україні допомогу у сфері безпеки, аби українці могли захистити свою територію і кордони, захистити себе від цих маленьких зелених чоловічків, які приходять в російській формі без розпізнавальних знаків.

Допомога включає як обладнання, так і навчання для Національної гвардії України в західній Україні. Це також пояснює, чому президент Обама і я тісно співпрацювали з європейськими лідерами щодо забезпечення продовження дії санкцій – доти, допоки Росія не виконає свої зобов'язання за Мінськими домовленостями в повному обсязі.

І найважливіший елемент цих домовленостей – повернення міжнародного кордону України під її контроль до кінця цього року. І також ми працювали з Україною у питанні підвищення її безпеки – її енергетичної безпеки.

В умовах скорочення Росією постачань газу в Україну минулого року ми працювали дуже тісно, і прем'єр-міністр може підтвердити, що я в телефонному режимі переконував багатьох лідерів Східної Європи, сусідів України, аби ті збільшили зворотні потоки газу в Україну. І ми продовжуватимемо намагатися максимально збільшувати ці потоки із наближенням зими.

Ми багато чого досягли. В Україні газ, безпосередньо імпортований з Росії, становив до 63 відсотків споживання у 2010 році. Сьогодні на його частку припадає 15 відсотків. І якщо Україна сьогодні прийме правильні рішення, вона зможе продовжувати скорочувати цей «альянс», і тим самим важіль впливу Росії на Україну.

Фото: EPA/UPG

Але остаточний успіх цих зусиль походитиме не від народів, солдатів, активістів, а від інвесторів. Тому що сильні сталі демократії вимагають сильних сталих економік. Іншими словами, будь-який експеримент щодо демократизації за останні 100 років, за яким не було економічного зростання, не мав успіху. Не мав результатів. Це не спрацьовує, якщо не працює економіка. Це і є демократія.

І залучення як іноземних, так і вітчизняних інвестицій вимагає у створенні інститутів та кодифікації цінностей, які сприяють торгівлі та інвестиціям. Так само, як і в основних законах фізики, є певні непорушні правила і закони, які і складають шлях до стабільності і процвітання для будь-якої країни у 21-му столітті.

Серед іншого, це прозорість, верховенство закону, послідовна правореалізаційна діяльність, захист інтелектуальної власності, функціональний державний інститут, що служить людям. Без цього всього лідери бізнесу, присутні тут і по всьому світу, навряд чи інвестуватимуть в Україну або в іншу країну, де ці правила не діють. Щоб залучити такі інвестиції, які дозволять Україні вижити і процвітати, зміни, що впроваджуються нині, повинні бути реальними і тривалими. Вони не можуть бути просто реформи на папері. Вони повинні бути відчутними для підприємців, громадянського суспільства і для пересічних громадян на вулиці, аби будь-які з них дали результати.

Перш за все, Україна повинна побороти корупцію, яка не дає використовувати величезний людський потенціал країни. Здається, було не 36 телефонних розмов, а всі 100 – і з Арсенієм, і з президентом, але це тема майже всіх наших розмов. Корупція викачує ресурси. Вона уповільнює економічне зростання. Вона руйнує довіру до уряду. Вона спустошує війська. І це образа гідності народу України.

І, як українці знають із власного досвіду, не достатньо лише говорити про зміни; ми повинні зробити, реалізувати ці зміни. Ось чому я аплодую прем'єр-міністру і президенту Порошенку за проведення реальних реформ. Україна має стратегію і нові закони для боротьби з корупцією, нового голову незалежного національного антикорупційного бюро. Тепер вони повинні посадити людей у в'язницю. Вони повинні насправді це зробити. І у вас є один заступник [відповідного відомства], першокласний фахівець; здається, ви його пропонували, пане прем'єр-міністр. Він грузин.

Україна удосконалила процедуру парламентських виборів, що сприятиме ще більш чесним і вільним місцевим виборам у жовтні цього року. Прийняла закони, що зобов’язують політиків та урядовців розкривати свої активи. Скоротила марнотратні субсидії на газ – це зробити важко за будь-яких умов, і особливо нелегко, коли ще багато чого відбувається. І закриває можливості для корумпованих посередників, які оббирають український народ. Як я розумію, ви про це говорили сьогодні, пане прем'єр-міністр. Україна впровадила нову поліцію в Києві, яка служить і захищає людей. Ліквідувала вісім регуляторних органів і об’єднала 11 інших, і це полегшує ведення і розпочинання малого бізнесу.

Але ви повинні продовжувати рухатися вперед, ви це знаєте. Ви повинні використовувати нові закони і нове керівництво на місцях для розслідування і переслідування корупції, минулої і нинішньої, на всіх рівнях. І немає кращого способу довести свою рішучість покласти край цьому «бізнесу», ніж просто зробити це. Ви повинні позбутися монополістичної поведінки, коли обрані мали прибуток від багатьох угод за привілейованими умовами, що так довго було притаманне країні. А наступного тижня, ми сподіваємося, Рада розгляне найголовнішу, найсуттєвішу реформу з усіх – низку конституційних поправок для реальної децентралізації і побудови сучасної і демократичної європейської України, на яку український народ заслуговує.

На цьому шляху, пане прем'єр-міністр, у процесі постійного реформування, продовжуйте дослухатися до вашого народу. Забезпечте прозорість вашої роботи і гарантуйте, що громадянське суспільство так само матиме право голосу в цьому процесі. Саме це потрібно, аби економіка і демократія мали успіх в 21-му столітті. І досягнення цього успіху не тільки забезпечить і дасть результати для народу України та інвестованих підприємств у близькому майбутньому; він також буде стримувати і переможе тих, хто вважає, що сіяти розруху і соціальні потрясіння – законне здійснення зовнішньої політики, як це відбувається у випадку з Росією.

Пані та панове, ви почули багато фактів і цифр, які сьогодні говорять на користь інвестицій в Україну, на користь співпраці з Україною, на користь створення майбутнього України. І в той час як ці аргументи переконливі, при всій повазі, я маю більше підстав для оптимізму, ніж навіть це.

Я відвідував Україну багато разів, тричі лише минулого року. Кожного разу я зустрічався з молодими активістами Майдану. Я був на Майдані. Я був біля пам’ятних знаків. І завжди зустрічав багато молодих людей. І кожного разу після таких зустрічей я повертався натхненний яскравим інтелектом, самовідданістю, патріотизмом такої кількості українців.

Фото: EPA/UPG

Рух від протесту до політики завжди важкий в будь-якій країні, де це відбувається. Вони мають всі шанси перетворити Україну на зразок освіченої нації, яка зрештою реалізує свій людський капітал через правильне поєднання реформ та інвестицій. І коли інші прагнуть використовувати корупцію, олігархію і слабкі інститути як інструменти тиску, реформи становлять не тільки питання ефективного управління; це буквально самооборона. Це патріотичний акт.

Я згадую молоду жінку, з якою говорив. Вона полишила прибуткову кар'єру у фінансовому секторі, аби працювати над питаннями реформ в одному з ваших міністерств, Арсеній. Я запитав її, чому. Можливо, ви тоді були зі мною, не пам'ятаю точно. Я запитав, чому вона це зробила. І ось що вона сказала. Вона сказала, що в неї двоє малих дітей, вона не може воювати на сході, але це те, що вона може робити для своєї країни, і вона це робить. І є багато інших, таких, як вона, хто бореться за нову Україну як може, використовуючи ті таланти, що вони мають.

Це основа, на якій варто будувати. Це майбутнє, в яке варто інвестувати. І саме тому я знову кажу нашим українським партнерам – ви вже не раз це чули від мене – допоки ви вірите у зобов'язання побудувати більш демократичну, справедливу і процвітаючу Україну, ви ніколи не будете одні. Америка буде з вами. Америка буде на вашому боці. І ви знаєте, що ми вже на вашому боці.

Тому що, як я вже говорив, це один, можливо, не останній, але на тривалий час – останній шанс, а посол знає краще, ніж будь-хто... до речі, у нас чудовий посол. Нам пощастило з ним – одним з найкращих в усьому зовнішньополітичному відомстві.

Тож такі справи, пане прем'єр-міністр. Такі справи. Наступні кілька років, кілька місяців матимуть велике значення для майбутнього. Якщо ви робитимете те, що я переконаний ви робитимете, ваша країна буде у вас в боргу, Європа буде в боргу перед вами, і ми будемо зобов'язані вам. Тому що сукупний вплив економічно захищеної і міцної України матиме глибокий вплив.

Посол багато разів чув від мене, коли я виступав за надання кредитних гарантій, що це питання «або платити зараз, або платити пізніше». Або зараз, або пізніше.

Тож, пані та панове, ви всі – бізнес-еліта цієї країни – маєте можливість, яка є єдиною основою, на якій має базуватися ваше рішення, яке дасть дивіденди вашим акціонерам завдяки реальній можливості. Але в процесі, гадаю, ви повинні отримати певне відчуття задоволення – ви також приймаєте рішення, які стосуються зовнішньополітичних інтересів Сполучених Штатів Америки. Успішна Україна певною мірою формуватиме те, якою буде Європа, я думаю, протягом наступних 15-20 років.

Тож, пане прем'єр-міністр, я бажаю вам всім удачі. Побачимося пізніше в моєму кабінеті. Я з нетерпінням чекаю на наступну зустріч. І хай Бог благословить ваші зусилля. Хай Бог благословить народ України і хай Бог благословить Сполучені Штати Америки і захистить наші війська.

Читайте главные новости LB.ua в социальных сетях Facebook, Twitter и Telegram