Содоль Юрій Іванович

Екс-командувач об'єднаних сил Збройних Сил України, український військовий

Содоль Юрій Іванович

Місце народження

Народився у родині військових 26 грудня 1970, м. Чугуїв, Харківська область.

Освіта

У 1988 році закінчив середню школу у м. Маріуполь (Донецька область).

З 1988 по 1992 роки навчався в Сумському вищому артилерійському командному училищі.

У 2002 році закінчив Національну академію оборони України за спеціальністю «бойове застосування та управління діями підрозділів (частин, з'єднань) Сухопутних військ», де здобув кваліфікацію офіцера військового управління оперативно-тактичного рівня.

Кар'єра

Служив у десантних військах з 2003 року. За цей час здійснив 96 стрибків з парашутом.

У 2007 був призначений командиром 25-ї повітрянодесантної бригади.

З 2014 року — учасник Антитерористичній операції на території Донецької та Луганської областей. 25-та окрема повітрянодесантна бригада, командиром якої був Юрій Содоль, п'ять місяців провела в активних боях.

У 2015 році отримав кваліфікацію офіцера військового управління оперативно-стратегічного рівня в Національному університеті оборони України ім. Івана Черняховського.

З 2015 року — перший заступник командувача ДШВ ЗС України.

6 березня 2018 року був призначений на посаду командувача Морської піхоти.

5 грудня 2018 року присвоєно військове звання генерал-лейтенанта.

На 2023 рік був командиром оперативно-тактичного угруповання «Донецьк» (Вугледарський напрямок).

11 лютого 2024 року призначений на посаду Командувача об'єднаних сил Збройних Сил України.

24 червня 2024 року Президент Володимир Зеленський звільнив Юрія Содоля з посади командувача Об'єднаних сил. Цьому рішенню Президента передувало звернення начальника штабу бригади "Азов" Національної гвардії Богдана Кротевича до Державного бюро розслідувань. Кротевич закликав провести розслідування щодо Содоля і звинуватив генерала в перевищенні службових повноважень та некомпетентному командуванні військами.

"Написав листа в ДБР з закликом про відкриття розслідування на одного військового генерала, який, на моє переконання, вбив більше українських військових, ніж будь-який російський генерал... Мені не пох***, що судять комбатів та комбригів за втрату спостережного посту, але не судять генерала за втрату областей та десятків міст та втрату тисяч солдат... Ця людина  починає розслідування проти командирів, які наступають і не втрачають позиції, проте проти себе він службові розслідування не ініціює", - написав 23 червня у своєму телеграмі Кротевич.

Раніше Содоля розкритикував волонтер Сергій Стерненко за те, що генерал нагородив мера Одеси Геннадія Труханова знаком "За службу і звитягу". 

Сім'я

Одружений, має двох синів.

Нагороди

Герой України (28 лютого 2022);
Орден Богдана Хмельницького ІІІ ступеня (2015) — За особисту мужність і героїзм, виявлені у захисті державного суверенітету та територіальної цілісності України, високий професіоналізм, вірність військовій присязі.
Орден «За мужність» ІІІ ступеня (2014) — За особисту мужність і героїзм, виявлені у захисті державного суверенітету та територіальної цілісності України, вірність військовій присязі.
Медаль «За військову службу Україні» (2010) — За вагомий особистий внесок у зміцнення обороноздатності Української держави, зразкове виконання військового обов'язку, високий професіоналізм та з нагоди 19-ї річниці Збройних Сил України.
медаль «За сумлінну службу» ІІ ступеня;
медаль «15 років Збройним Силам України»;
медаль «Ветеран служби»;
відзнака Міністра оборони України «Доблесть і честь»;
нагрудний знак «За досягнення у військовій службі» ІІ і І ступенів;
нагрудний знак «За військову доблесть».

25.06.2024