За словами керівника економічних програм ІСЕД Ярослава Жаліла, такі показники суттєво випереджають офіційний індекс інфляції, який у вересні склав 16,4 %, порівняно з аналогічним періодом минулого року.
Головною причиною суттєвого зростання цін експерт називає збільшення споживчого попиту через підвищення мінімальної заробітної плати і, при цьому, відсутність пропозиції, оскільки обсяг виробництва продовольства в Україні залишається на рівні минулого року.
«Ми спостерігаємо «перегрів» продовольчого ринку, коли попит суттєво перевищує пропозицію. Виробництво аграрної продукції стоїть на місці через: нерозвиненість малого аграрного бізнесу (фермерства); домінування на ринку продукції тваринництва кількох великих компаній; відсутність належного інвестування в переробку аграрної продукції. На роздрібному ринку також домінує декілька великих торговельних мереж».
В ІСЕД прогнозують, що до кінця року інфляційні тенденції на продовольчому ринку лише посиляться. Цьому також сприятиме заплановане підвищення пенсій. Тому, необхідно, щоб уряд стимулював економічну активність, зокрема – у сферах пропозиції «довгих грошей», захищав конкуренцію і надавав інвестиціям антикорупційний супровід.