День звіту Кабміну 16 лютого починався в парламенті досить мляво. Навіть попри те, що під Верховною Радою майоріли прапори «Свободи» і «Простих людей» Сергія Капліна. Періодично останні наганяли емоцій, стукаючи по бляшаних бочках чи каструлях. Ба більше, два табори періодично заглушали одне одного своїми заявами в мікрофон.
До обіду ряди «свободівців» помітно порідшали. Випадково чи ні, але саме тоді – о 14.00 – в Будинку вчителя розпочався з’їзд партії.
О 16 годині, якраз на початок звіту уряду, колоною до Ради прийшли «соціально незахищені і просто незадоволені роботою Кабміну». До цього їх кілька годин збирали на Майдані Незалежності, довго рахували і шикували у колони. За що згодом видали «чесно зароблені» 150 грн. Попри те, що прийшли вони без жодних розпізнавальних знаків, у кулуарах парламенту ширилася інформація, що це група підтримки одного колишнього прем’єр-міністра.
Вранці в кулуарах депутати неактивно коментували порядок денний. «Фронтовики» випромінювали впевненість і спокій. «Зустрів Ірину Луценко, сказала, що все буде добре… Всі залишаються», – коментував LB.ua один із нардепів «Народного фронту».
Напередодні як у БПП, так і в «Народного фронту» відбулися засідання фракцій.
З депутатами БПП спочатку розмовляв Президент, а потім прем’єр. «70% свого часу Порошенко присвятив розмові про важливість безвізових законів, які бажано ухвалити цього тижня. В п’ятницю ЄС розглядатиме питання про надання Україні і Грузії безвізового режиму. А з цим козирем і на вибори можна йти… А щодо Кабміну він (Порошенко – ред.) хотів послухати нас, правда, зазначив, що йому вже все набридло», – розповідає один із нардепів БПП на правах анонімності.
За словами іншого співрозмовника, Арсеній Яценюк прийшов на фракцію, зазначивши, що має лише 30 хвилин, а далі йде до соратників. «Якщо ти приходиш до ворога, то хіба можна так от з порогу умови ставити…», – обурювався депутат.
В результаті БПП вирішив голосувати про незадовільний звіт уряду, а також ініціювати збір 150 підписів за відставку Кабміну і, у випадку поставлення цього питання на голосування, – підтримати його. При цьому раніше збір підписів за відставку уряду розпочала фракція «Самопомочі», однак президентська фракція вирішала не приєднуватися до колег. «Як це, щоб «Самопоміч» завалила Яценюка… а не БПП. Ми не можемо підписуватися під ними, не солідно», – пояснив один із нардепів БПП.
Зі своєю фракцією Яценюк спілкувався значно довше. «Під час зустрічі Арсеній Петрович казав, мовляв, я звісно не цукор, але альтернативи ж немає… І в притаманній жартівливій і образній манері пояснював: коаліція зараз має дві ноги в особі двох великих фракцій парламенту (показуючи при цьому вказівний і середній палець). Якщо забрати одну, продовжував він, загинаючи вказівний палець, що тоді залишиться…», – посміхаючись, розповідає один із депутатів НФ.
Підрахунок команди прем’єра станом на вечір понеділка свідчив: для відставки забракне 40-45 голосів.
У вівторок «народнофронтівці» активно вимагали перед камерами запропонувати їм альтернативу. Мовляв, якщо не Яценюк, то хто? І доводили, що визнаючи Кабмін недієздатним, БПП розписується у власному провалі, адже 9 із 15 міністрів були призначені за квотою президентської фракції.
Що стосується «Батьківщини» і «Самопомочі», то їх позиція сформувалась задовго до дня голосування. І змінювати її партії наміру не мали.
До обіду у парламенті тривало своєрідне змагання: хто збере за відставку більше підписів – БПП чи «Самопоміч». На перерву депутати пішли із 118 підписами у списку БПП, і 73 – від «Самопомочі». «Збір підписів - це, свого роду, шантаж. Переговори (між Порошенком і Яценюком – ред.) продовжуються, тож треба мати засоби тиску», – каже один із нардепів від БПП.
За інформацією LB.ua, зустрічі Порошенко і Яценюка проводилися і на передодні, і в день голосування. Крім того, лідерів фракцій збирав в кабінеті Володимир Гройсман.
«Боюсь, голосів ні під що не вистачає. Єдності немає», – зазначив один з нардепів НФ в перерві між ранковим і вечірнім засіданням.
Різко настрій «фронтовиків» змінився за кілька хвилин до початку звіту уряду. Петро Порошенко виступив зі зверненням, в якому заявив про необхідність цілковитого перезавантаження Кабміну, а також повідомив, що запропонував подати у відставку генеральному прокурору Віктору Шокіну. Крім цього, президент пообіцяв не розпускати парламент навіть у випадку розпаду коаліції.
На початку вечірнього засідання лідер Радикальної партії Олег Ляшко заявив, що наполягав на голосуванні так званого законопроекту про «партійну диктатуру» №3700. У свою чергу, Гройсман додав, що таке звернення йому надійшло від п’яти фракцій: БПП, «Народного фронту», «Батьківщини», Радикальної партії і «Самопомочі». І він поставив це питання на голосування у 27 (!) раз. Нарешті голоси в Раді таки знайшлися і на табло висвітилось: «Рішення прийнято». «Це був «борг» перед Ляшком за бюджет і, можливо, Конституцію, голоси під яку віддала його фракція…», – переконаний один із позафракційних нардепів. Втім, згаданий закон потрібен не лише лідеру «радикалів», а й решті партійних вождів – він дозволить партійним лідерам виключати кандидатів у депутати з виборчих списків вже після виборів. Наприклад, БПП зможе виключити зі свого виборчого списку адвоката Геннадія Корбана Андрія Богдана, який є стоїть першим у черзі на отримання депутатського мандату, блокуючи можливий перехід когось із представників фракції в уряд.
«Законопроект №3700 встановлює навіть не імперативний, а мало не рабська мандат для кандидата в депутати. Його суть дуже проста. Керівництво партії матиме право в проміжку після оголошення результатів виборів і до прийняття офіційної присяги виключати кандидатів зі списку. Тобто наприклад, порахувала ЦВК голоси і вийшло, що хтось проходить в Раду. Однак депутатом офіційно ти ще не став – для цього треба прийти в парламент і офіційно зачитати присягу. І ось тут-то керівництво партії може не допустити кандидата до отримання мандата», – пояснює нардеп Єгор Фірсов, який нещодавно вийшов з фракції БПП.
Після голосування за «партійну диктатуру» на трибуну вийшов Арсеній Яценюк. Він виступав 30 хвилин, перелічуючи усі досягнення свого уряду.
– Закінчуйте, – після завершення відведеного для виступу часу спробував зупинити прем’єра Володимир Гройсман.
– Я ще п’ять хвилин, може це останній виступ… Послухайте, – попросив прем’єр.
– Нащо так песимістично, Арсеній Петрович, – віджартувався Гройсман, а депутати «НФ» зааплодували.
Потім по черзі на трибуну виходили голови 15 комітетів парламенту і зачитували висновки, що були прийняті на їхніх засіданнях за результатами розгляду звіту Кабміну. Довго виступали і лідери фракцій. Після тривалого спічу Юрія Луценка, який виступав 10 хвилин замість 5 відведених, Володимир Гройсман запропонував для виступу стільки ж і решті керівникам фракцій – щоб розтягти задоволення від публічного «шмагання» уряду.
До голосування позиція більшості в парламенті була очевидною. І це підтвердили 247 голосів «за» визнання звіту уряду незадовільним. Щоправда, одразу після голосування по звіту уряду чимало представників Опоблоку покидали зал засідань.
Коли Володимир Гройсман поставив на голосування внесення в порядок денний питання про висловлення недовіри Кабміну, екс-спікер ВР, а нині представник групи «Воля народу» Володимир Литвин запропонував провести «сигнальне» голосування. «Давайте побачимо, скільки голосів є під це рішення», – провокував він спікера, вочевидь, ламаючи погоджений уже сценарій. Втім, Гройсман, який десятки разів погоджувався на подібну пропозицію з інших питань, не піддався: «Для чого щось пробувати? Проголосуємо і побачимо».
До речі, під час виступу з трибуни Литвин відзначився ще й наступним висловлювання: "Мене лякає те, хто претендує на ці міністерські посади. Носяться зі списками і це мені нагадує одну історію. В одному з вузів, коли була звільнена посада декана факультету, жартівник повісив оголошення: "У зв'язку з вакантною посадою декана факультету, кожна кафедра має висунути свого члена і з висунутими членами з'явитися до деканату". От я дивлюся, як з висунутими членами від різних фракцій носяться між Банковою і Грушевського".
На табло засвітилось 194 при необхідних 226, і урядова ложа вибухнула сміхом. Таке рішення парламенту дає імунітет Кабміну ще на півроку. Тож наступне голосування за його відставку можна проводили лише у вересні.
Прихильники відставки одразу заявили про союз Яценюка з колишніми регіоналами. Певна логіка у цьому є: лише вісім голосів із 43 за відставку дав Опоблок, 6 із 20 – «Воля народу» і жодного – «Відродження». Однак, якби проголосувала у повному складі фракція БПП, це не мало б жодного значення. Натомість фракція президента дала всього 97 голосів за відставку з 136-ти. При чому, не голосували люди, чия лояльність до Петра Порошенка поза всяким сумнівом: Юрій Демчак, Гліб Загорій, Борис Козир, Андрій Павелко, Олександр Третьяков. А також Володимир Гройсман, що найбільш показово.
«Щось пропонували всім… Я от міг зробити дві дороги на окрузі. Приходили певні люди, пропонували…», – покидаючи стіни парламенту, відверто зізнався один із позафракційний нардепів, який, втім, проголосував за відставку Яценюка.
«Знаєте анекдот про двох кумів? Один іншому каже: «Куме, споримо на сто баксів, що ви не зможете з’їсти гімно! Той їсть, виграє спір, а потім й собі каже: «А тепер ви – зможете?». Той їсть і повертає собі 100 баксів… Так от і ми, обливали одне одного брудом, наїлися гімна, а ситуація не змінилась…», – на прощання каже один із нардепів від «Народного фронту».