День Гідності та Свободи

Державне свято України

День Гідності та Свободи
День Гідності та Свободи – державне свято України. Встановлено у 2014 році, відзначається 21 листопада, у річницю початку Помаранчевої революції (2004 рік) та Революції гідності (2013-2014 рр.). Є свого роду наступником державного свята День свободи, яке відзначалося у річницю Помаранчевої революції у 2005-2010 роках і було скасовано указом президента України Віктора Януковича.

Історія

У листопаді 2005 року президентом України Віктором Ющенком встановлений День Свободи (відзначався 22 листопада) - "з метою утвердження в Україні ідеалів свободи та демократії, виховання у громадян почуття національної гідності, враховуючи історичне значення революційних подій осені 2004 року, які засвідчили волелюбність українського народу, його прагнення до свободи та демократичних цінностей, а також на підтримку ініціатив громадськості".

Указом президента Віктора Януковича 30 грудня 2011 року День Свободи було скасовано. Тоді ж іншим указом День Соборності України, який відзначається 22 січня, був перейменований на День Соборності та Свободи України.

13 листопада 2014 року президент Петро Порошенко скасував указ Януковича, розділивши День Соборності та Свободи на два свята: День Соборності (22 січня) та День Гідності та Свободи (відзначається 21 листопада). Друге свято встановлено на честь двох революцій – 2004 та 2013/14 років.

День Свободи, започаткований президентом Ющенком, був присвячений подіям, пов'язаним з президентськими виборами 2004 року, які отримали назву Помаранчева революція.

Хронологія подій

Помаранчева революція

Під час президентських виборів у 2004 році в Україні почалися протести, які згодом переросли у Помаранчеву революцію. Масові фальсифікації під час голосування та підрахунку голосів збурили українське суспільство. Тоді, 21 листопада ЦВК оголосила попередні результати виборів, де у другому турі перемогу здобув Віктор Янукович. Прихильники опозиційного кандидата - Віктора Ющенка, 22 листопада вийшли на мітинги. Згодом було проведено повторний другий тур виборів, який завершився перемогою Ющенка.

Революція Гідності

21 листопада 2013 року українці вийшли на протест на майдан у Києві через рішення уряду призупинити підготовку до підписання Угоди про асоціацію з Євросоюзом. З кожним днем число учасників акції росло. Акції були мирними допоки 29 листопада влада не застосувала силу проти учасників мітингу через заклик до відставки уряду та дострокових парламентських виборів. А вночі 30 листопада відбувся кривавий розгін майданівців. Після цього акції стали значно масштабнішими.

18-20 лютого вважаються найтрагічнішими днями того періоду: сутички в центрі Києва, підпал Будинку профспілок, та розстріл снайперами учасників протесту (Героїв Небесної сотні). Після цього тодішній президент Янукович втік з України, відбулися позачергові президентські вибори і президентом став Петро Порошенко. У листопаді 2014 року Порошенко і підписав указ про заснування Дня Гідності та Свободи.

05.01.2024