Розгул тіньової торгової «стихії», особливо в останні два-три роки, викликав хвилю звернень мешканців до органів влади з проханням допомогти ліквідувати несанкціоновані скупчення незаконної торгівлі. Якщо з тіснотою на зупинках громадського транспорту люди якось звикли «сусідитися», то захаращені та вузькі підземні пішохідні зони, системно викликають справедливе обурення містян. І зрозуміти їх нескладно, адже такі об'єкти, як правило, супроводжують бруд, сміття, наявність у будь-який час доби галасливих та нетверезих осіб. Окрім того, незаконні торгові точки, знову ж такі незаконно, підключаються до електричних мереж, що значно збільшує ризик аварій і випадкових загорянь. Часто – густо нелегальна торгівля розташовується на інженерних комунікаціях, заважаючи їх ремонту та обслуговуванню.
Одним з найбільш проблемних районів столиці щодо розквіту незаконної торгівлі є Дарницький. Тут уздовж лінії метро, що обслуговує густонаселені дарницькі мікрорайони – «Позняки», «Осокорки», підземні переходи і наземні підходи до відповідних станцій, просто обліплені невеличкими магазинчиками і закладами «базарного» харчування. У час пік до метро не можна не увійти, не вийти! Дарничани, які вже просто не в змозі терпіти цю ситуацію, масово звертаються до моєї приймальні із проханнями якось вплинути на місцеву владу і примусити її позбутися незаконної торгівлі, для початку, принаймні біля станцій метрополітену.
Отже, керуючись інтересами киян, я звернувся до голови Київської міської держадміністрації Попова із вимогою вжити належних заходів щодо демонтажу самовільно встановлених ролетів (МАФів) комерційного торгівельного призначення в пішохідному підземному переході, суміщеному з входом (виходом) до станції метро «Позняки», у напрямку до проспекту Григоренка, вулиць Драгоманова та Срібнокільської. Саме з цього місця ми вирішили почати боротьбу із незаконною торгівлею, тому що пасажиропотік на станції метро «Позняки», скажімо, в часи пік складає: 6,3 - 9,7 тисяч осіб, а тому час на проведення евакуації становитиме 13 - 19 хвилин.
Таким чином, встановлення МАФів у підземному переході, суміщеному з входом до станції метро, звужує вільну ширину проходів до абсолютно неприпустимих показників (усього лише 4,10м!!!), в результаті чого час, необхідний для евакуації пасажирів, значно збільшується. А це, у свою чергу, створює реальну небезпеку для життя та здоров’я пасажирів у випадку виникнення пожежі. Більше того, необхідно наголосити, що ще 12 лютого інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю у м. Києві, за наслідками проведеної перевірки було видано «Припис про усунення порушень законодавства у сфері містобудівної діяльності», яким зобов’язано здійснити демонтаж вищезгаданих МАФів.
Сегодня нам никто не помешает оставить киоски, которые работают легально, заплатили и продолжают платить налоги, и наоборот – убрать МАФы, владельцы которых работают вне закона. И мы это сделаем
— Александр Попов
Натомість КМДА, спустило всю цю роботу на Дарницьку райдержадміністрацію, а та у свою чергу, створивши комісію з розбору ситуації за участю моїх помічників, вдало поховала її у бюрократичній писанині. Склалося враження, що або сама Дарницька РДА не має відомостей про власників і орендарів цих торгових закладів або, як кажуть в народі, «пасеться» на їхньої території!
Але місцеві чиновники дарма думають, що їм вдасться так просто «відписатися» від проблеми навколо незаконної торгівлі. Я вже готую звернення до прокурора міста Києва, до інших компетентних органів для подальшого реагування на цей безкрай… А якщо не допоможе, будемо, спільно із місцевою громадою, організовувати акції протесту та інші методи громадянського тиску на бездіяльність міських чиновників, які «кришують» незаконну торгівлю і ловлять свою рибку у «каламутній воді» цього псевдобізнесу, ставлячи при цьому під загрозу життя людей.
Я не проти малого бізнесу, і в цілому не проти міні – ринків, як таких, адже торгівля – є одним з найважливіших видів зайнятості населення та доходів міста. Але все це має бути в рамках закону, згідно норм безпеки. І в першу чергу, така торгівля має вестися на оформленій земельній ділянці, за яку сплачується орендна плата.
Натомість, таку мою позицію не поділяють ані недобросовісні підприємці, ані нечисті на руку чиновники.