З 2007 по 2011 роки Черновецький і Попов роздавали киянам-очередникам різних категорій ордери на поселення у будинок по вулиці Леніна 47-59 житлового масиву Бортничі у Києві. Будівництво, розпочате в 2007 році, планувалося завершити у 2009 році. Кабмін і КМДА виділили кошти на придбання понад сотні квартир у цьому буднику, в які мали заселятися ветерани війни, освітяни, медики. Але входини власникам ордерів досі не пощастило відсвяткувати.
На всі свої запити ошукані кияни отримують відписки від столичної влади і забудовника, де кожного разу дата здачі довгобуду в експлуатацію зсувається на півроку чи рік. І не відомо, чи дочекаються новосілля “ощасливлені” примарними квартирами ветерани.
Нещодавно під час засідання Комітету економічних реформ Президент влаштував показовий прочухан голові КМДА з приводу довгобудів.
"Попов, в Києві довгобудів не повинно бути. Це столиця, зрозуміло?", - сказав Віктор Янукович.
Поговорили – на тому і розійшлися.
Загалом на сьогодні в Києві існує 50 довгобудів, на яких роботи завмерли кілька років тому. Це понад 12 тис. квартир. Тисячі ошуканих сімей. І все це не без участі влади, яка фактично дозволила масштабне «кидалово» на ринку житлової забудови. Де-юре органам влади забороняється втручатися у роботу забудовників. Але якби було бажання, недосконалість законодавства можна було б виправити і місцева влада могла б спокійно контролювати будівництво, в усякому разі тих об’єктів, які вона безпосередньо фінансує з бюджету.
Але найголовніше, що ордери на квартири, урочисто вручені Поповим і Черновецьким на свято Перемоги, професійні свята медиків і освітян – це ерзац-документ, простіше кажучи - фальшивка. За законом орден на поселення дійсний протягом 30 днів. Влада поставила “галочку” – кошти з бюджету освоєні, а те, що люди роками продовжують скитатися по зйомник квартирах з папірцем в шухляді, – це, мовляв, не наш клопіт.
Причому в порушення житлового законодавства на підставі цих ордерів на поселення у будинок по вулиці Леніна 47-59 у Бортничах деякі люди були зняті з квартирного обліку і їх квартирні справи закриті.
Мы рассчитываем, что со следующего года заработает уже программа, которая будет как бы наполнять эти 2 программы (программу ипотечного кредитования и программу "30 на 70") индустриальным жильем
В Україні сфера нерухомості вже давно нагадує лотерею. Не встигли вирити котлован – а вже повсюди оголошення про продаж квартири в майбутньому “міні-раї” зі скла і бетону. Будівельні афери відбуваються на тільки на початковій стадії будівництва. І навіть нібито благополучна компанія не може повністю гарантувати здачі будинку в призначені терміни. І механізму захисту людей, які вкладають свої кошти, і залишаються ошуканими, просто не існує.
Можна було б штрафувати забудовників через зволікання при будівництві і не дотримання терміну здачі будинку в експлуатацію або зобов’язати забудовників продавати тільки готові квартири. Але такі законодавчі норми ніхто не поспішає прописувати через потужне лобі забудовників у парламенті. Тому і маємо еліта-центри, довгобуди і безкінечні будівельні афери.