Нестримне бажання перекласти витрати з державного бюджету на плечі студентів та їх батьків нікуди не зникло. Сьогодні МОН виніс на обговорення черговий проект змін до переліку платних послуг. Ні-ні, там є і корисні пункти про впровадження дистанційного навчання чи веб-розробок, але більшість змін стосується геть не цього.
Навіщо університетам дозволяти заробляти на:
- виконанні вантажно-розвантажувальних робіт;
- наданні місць для зберігання обладнання, майна, інших цінностей, що належать іншим юридичним або фізичним особам;
- перевезенні вантажів спеціальними транспортними засобами, включаючи морські, річкові та повітряні судна, окремих пасажирів або організованих груп населення;
- виконанні авіаційних робіт в межах території України і за кордоном в установленому законодавством порядку;
- надання у користування місць для зберігання транспортних засобів, зокрема, пристаней, причалів, аеродромів, місць для стоянки автомобілів;
- розроблення, впровадження та обслуговування проектів мультимедійних аудиторій, конференц-залів, Інтернет-кафе тощо.
Особливо потішив дозвіл здавати будь-яке майно в короткострокову оренду з приписом коли це не погіршує умов навчання або соціально-побутових умов осіб, які навчаються або працюють у відповідному навчальному закладі. Я вже бачу, як усілякі секти та гуртки орендують культурні центри, їдальні займають різноманітні банкети, а університетські автопарки працюють десь у якогось перевізника. І доведіть, що це погіршує соціально-побутові умови! Це ж смішно, бо такі нововведення та постійні дірки у бюджеті самі по собі погіршують соціально-побутові умови викладачів та студентів.
Йдеш по вулиці, а над дверима університету вивіска банку чи туристичної агенції, чи ще когось. Хтось скаже: «Але ж університетам треба заробляти гроші!». Саме так! Але заробіток мусить бути пов'язаний з безпосередніми і першочерговими завданнями університетів - наукою та навчанням. Натомість зараз виходить замкнуте коло. Університети недоотримують фінансування і вимушені роздавати направо й наліво своє майно, перетворюючись на звичайнісінькі базари.