![](https://i.lb.ua/047/61/592750a2d93c9.jpeg)
В унісон її словам голова Національного агентства з питань державної служби (НАДС) Костянтин Ващенко зауважив, що «громадяни від держслужби очікують якісних послуг, рішень та відкритості. Це ті речі, які мають бути максимально доступними». Він переконаний, які б зміни не сталися в державі, – скажімо, вибори президента чи депутатів у Верховну Раду, – державну службу це не мало би зачіпати.
«Це лише гасло хороше: давайте, всіх виженемо, нових наберемо — і країна заживе. Але це не працює. Для того, щоб виростити гарного керівника відділу чи департаменту, потрібні роки», - стверджує Ващенко.
Пророчі слова – з огляду на політичну нестабільність в Україні. І тим потрібніша реформа державної служби, яка нині триває в нашій державі.
Одним із якісних критеріїв реформи є розуміння державними службовцями прав людини і як можна цінності прав людини застосовувати у своїй повсякденній роботі. Деякі тенденції вже можна зараз дізнатися з фокусного опитування державних службовців.
![](https://i.lb.ua/027/35/5d00e65d5abbe.jpeg)
![](https://i.lb.ua/080/25/5d00e692a609a.jpeg)
![](https://i.lb.ua/101/46/5d00e6a79770b.jpeg)
До слова, коли Андрій Сухарина, експерт Фонду «Демократичні ініціативи» імені Ілька Кучеріва, коментував цифри, він неодноразово говорив про правильність їх «прочитання».
«З 1988 року, із цього часу, як в Україні проводяться ті чи інші соцдослідження, всі ці майже тридцять років українці скаржаться, що ситуація погіршується. Тому важливо не потрапити в цю песимістичну пастку. І об’єктивніше опитувати експертів, якими натепер є правозахисники, журналісти, держслужбовці. Зважаючи на останнє соцдослідження з прав людини, можу сказати, що картина не настільки погана. Зрештою, зміни творяться невеличкою часткою людей, які добре розуміють проблеми і готові їх вирішувати», - пояснює Сухарина.
Отже, державні службовці цінують ті самі права та свободи, що й населення України та частіше звертаються до правових методів захисту своїх прав.
![](https://i.lb.ua/091/34/5d00e59f2f3e2.jpeg)
Серед топ-5 основних цінностей – це свобода (про це кажуть 91% опитаних держслужбовців), справедливість (84 %), безпека (83,6 %), гідність (80,6%) та рівність (74,6%). Найнижче держслужбовці оцінили таку цінність, як матеріальна забезпеченість. Лише трохи більше третини респондентів вказали її як основну.
Важливо відзначити, що в топ-3 принципів, якими керується державна служба у своїй роботі, опитані назвали забезпечення пріоритету прав людини та основоположних свобод відповідно до Конституції.
Також більшість державних службовців вбачають свою основну мету в служінні народові України (41,8 %). На другому місці з великим відривом опинилися охорона та сприяння реалізації прав і свобод людини (16,4%), а на третьому – забезпечення високого рівня соціально-економічного розвитку країни (15,7%).
У захисті своїх прав держслужбовці неочікувано проявляють більшу активність, аніж в цілому населення. Так, дослідження виявило, що державні службовці частіше за населення захищали свої права. І в більшості випадків це вдавалося. Про це каже третина опитаних держслужбовців (у той час, як загалом по населенню – лише 15,3%). 40,4% держслужбовців намагалися захистити свої права, але здебільшого їхні спроби були марними (для порівняння – тільки третина населення у цілому обстоювала свої права і їхні дії не мали результату).
Навіть не намагалися відстоювати себе – третина чиновників. Водночас, нічого не зробили для свого захисту 50 % населення країни! І ця бездіяльність половини українців трохи лякає…
«Більшість респондентів серед держслужбовців намагалися відстоювати свої права, обираючи для цього такі методи, як-от звернення до поліції (38 %), місцевих органів влади (27 %) та суду (24 %). Звернення до родичів та пошук потрібних знайомств – лиш на 5-му місці, і про це кажуть майже 17% опитаних держслужбовців. Згідно ж із загальнонаціональним опитуванням, звернення до родичів є в найпершу чергу (21,7%), і лиш потім ідуть – суди, поліція, адвокатська допомога тощо», - прокоментувала Тетяна Печончик, голова правління Центру прав людини «ZMINA».
Печончик додає, що це може свідчити про кращу обізнаність державних службовців про права людини та механізми їхнього захисту.
Утім, ще є чимало проблемних точок, на які держслужбовцям слід зважати. Такою точкою є, наприклад, не допущення дискримінації. Назагал майже 80% опитаних держслужбовців вважають дискримінацію проблемою (для порівняння – лише трохи більше половина українців поділяють таку думку). Разом з тим ці ж самі держслужбовці переконані, що права певних соціальних груп можуть бути обмежені. Серед них – наркозалежні (майже 70 % опитаних вказали, що безумовно, або за певних обставин права можуть бути обмежені), екс-засуджені (майже 60%), люди з певними політичними поглядами (майже 52%), олігархи (майже 40%), роми (33 %).
![](https://i.lb.ua/064/08/5d00e60369c83.jpeg)
Найменше готові обмежувати хіба що безхатченків (31%), ЛГБТКІ-спільноту (майже 27 %) та внутрішньо переміщених осіб з Донецької та Луганської областей та Криму (не більше 11%).
І це при тому, що кожний п’ятий держслужбовець скаржаться, що не раз потерпали від дискримінації. Найчастіше це було пов’язано з віком, статтю, політичними поглядами та майновим станом.
Експерти пояснюють, що обмеження в правах різних соціальних груп є певним віддзеркаленням загальних настроїв у країні. Хоча, звісно, це ніяк не виправдовує дискримінаційного ставлення. Тому додаткове навчання держслужбовців з прав людини було б не зайвим.
![](https://i.lb.ua/032/52/5d00ec566a997.jpeg)
Певні зрушення в цьому напрямку вже є. Зокрема, упродовж 2019 року триватиме розробка онлайн-курсу з прав людини для держслужбовців співробітниками НАДС у співпраці з Програмою розвитку ООН, Центром прав людини ZMINA та низкою освітніх установ. Цей курс буде серед основних рекомендованих у програмі підвищення кваліфікації держслужбовців.
Також наприкінці червня НАДС планує затвердити наказ до структури і змісту всіх навчальних програм, і велика ймовірність того, що прав людини можуть стати ціннісними орієнтиром в освітньому процесі для всіх держслужбовців. І це не може не тішити.
Цитуючи Дафіну Ґерчеву, якщо державні службовців як «піхота» високо оцінюють свободу та справедливість, то можна сподіватися, що і «генерали країни – політики» слідуватимуть ним? Чи не так, «панове генерали»?
ДОВІДКА:
Опитування державних службовців у межах другого масштабного дослідження, що українці думають та знають про права людини в Україні», яке було проведено з 14 серпня по 7 вересня 2018 року. Опитування здійснили Фонд «Демократичні ініціативи» імені Ілька Кучеріва на замовлення Програми розвитку ООН в Україні та у співпраці із Центром права людини «ZMINA» й Офісом Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини. Всього опитано 134 респонденти.