Перший круглий стіл, який сьогодні по обіді відбувається в одному з київських готелів за участі посла Швейцарії, вельмишановного Крістіана Шьоненбергера, народних депутатів, відомих незалежних експертів та за модерації Савіка Шустера, ми присвятили боротьбі з корупцією. Вважаємо, що це саме те питання, яке дуже серйозно перешкоджає європеїзації України та в якому нам дійсно є чого повчитись у швейцарських партнерів.
Адже досвід Швейцарії – це досвід успішної європеїзації, хоча ця країна і не є членом Євросоюзу. Та й наша головна мета повинна полягати не в членстві в Європейському Союзі заради членства, а в проведенні глибокої внутрішньої модернізації та комплексних реформ.
На моє глибоке переконання, така модернізація може бути досягнута лише з допомогою європеїзації країни. А найбільш оптимальним інструментом для такої модернізації є Угода про асоціацію з ЄС, яку, я переконана, буде підписано на саміті Східного партнерства у Вільнюсі.
Швейцарія для багатьох українців асоціюється з надійними банками, високим рівнем добробуту, зразковими медичними та екологічними стандартами. Проте для нас, народних депутатів, Швейцарія – це також і дуже цінний досвід боротьби з корупцією. Я дуже рада, що цей досвід може бути принаймні частково застосований в Україні з допомогою рекомендацій, розроблених кращими антикорупційними фахівцями зі Швейцарії.
Саме тому, я дуже вдячна Європейському банку реконструкції та розвитку за рішення направити до України одного з найкращих у світі експертів з питань вивчення та розробки антикорупційної політики, професора кримінального права Базельського університету Марка Піта. Варто зазначити, що Марк Піт - це професор права, який усе своє життя присвятив дослідженню причин і способів боротьби з корупцією у всіх її проявах. Тепер він може поділитись своїм досвідом і в Україні.
Загалом, варто нагадати, що Швейцарія сьогодні посідає 5-ме місце за індексом економічної свободи в світі. Вона активно бере участь не лише у формуванні міжнародних інструментів, націлених на боротьбу з корупцією, але й активно допомагає боротись з цим виявом іншим країнам світу. Зокрема, надає інституційну та фінансову підтримку на рівні уряду, підвищує рівень обізнаності у громадянського суспільства, допомагає організувати соціальний аудит. Особливу роль тут відіграє Швейцарська агенція розвитку та співробітництва.
Не менш важливу роботу здійснює і Державний секретаріат Швейцарії з економічних питань, який видав низку публікацій з рекомендаціями для бізнесу та боротьби з корупцією як в самій Швейцарії, так і в інших країнах.
Нарешті, за даними Transparency International у 2012 році Швейцарія посіла 6-е місце у світі за індексом сприйняття корупції, а Україна – 144. Тобто, Швейцарія увійшла в першу десятку найбільш не корумпованих, Україна, на жаль, у другу сотню. Ці цифри є найбільш красномовним підтвердженням того, що ми обрали правильний приклад для наслідування. Залишилось, почати наслідувати на практиці.