![](https://i.lb.ua/078/53/5523e3c97d12e.jpeg)
Хоча в тягнибоківській партії цього варіанту не побоюються, кажуть, регіон їм рідний і рейтинг — високий. Ба більше, більшість облради – депутати від "Свободи", а отже, рахуватися з ними доведеться для реалізації реформи місцевих самоврядування.
Тернопільщина – один із найзаполітизованіших регіонів України з 90-их. Зустріти тут когось із тих, хто "не визначився", - складно.
Традиційно для західного регіону у 2004 році в області перемогла "помаранчева" команда. У 2009 року в регіоні тріумфувала "Свобода". Більшість в обласній (50 із 120 депутатів) та міській (30 із 60 депутатів) радах випала членам саме цієї політсили. Мером обласного центру також став "свободівець" - у минулому податківець Сергій Надал.
Політичні уподобання регіону дещо змінились на парламентських виборах, після "розчарування "Свободою".
Одним із прикладів провалу "Свободи" в регіоні був програш Олексія Кайди на мажоритарному окрузі в Тернополі на парламентських виборах. Вочевидь, "свободівцям" не пробачили, що облрада за період його головування фактично не працювала два роки (!). В парламент тернополяни пропустили лише одного "свободівця" - Михайла Головка.
Втім, поки в регіоні рейтинг партії (за внутріпартійними дослідженнями) тримається на рівні 20%.
"Мало того, рейтинг мера Надала перевищує 50%, - розповідає співрозмовник LB.ua, наближений до місцевої "Свободи". – Вочевидь, попри незадоволення "Свободою", вона таки утримає рейтинг до місцевих виборів. Хоча домінування в міській і обласній радах може й не бути".
***
Перед парламентськими виборами в регіоні почали укріплювати позиції БПП і "Народного фронту". Після Майдану в регіон приїжджав нинішній глава фракції Порошенка Юрій Луценко. Працював з командою місцевих кандидатів в нардепи – колишніх "помаранчевих". Згодом в цій групці розприділились кандидати між БПП і "Народним фронтом". Фактично вирішили розставити яйця в різні корзини».
Зокрема, йдеться про екс-мера Тернополя Романа Заставного і його найближчих соратників – Тараса Юрика, Степана і Олега Барну.
Роман Заставний – п’ять разів змінював політичні партії з часів "Нашої України". Нині він – народний депутат "Народного фронту". Тарас Юрик, Степан і Олег Барна – кар’єру також починали з партії Ющенка. В 2014 стали нардепами від БПП.
![](https://i.lb.ua/122/37/5523e5726a4a3.jpeg)
А 2 квітня після кількох місяців торгів на Банковій Степана Барну призначили губернатором Тернопільської ОДА. "Степан довго думав над пропозицією очолити область. Втім, коли в Адміністрації президента не підійшов жоден із запропонованих кандидатів (керівник міського осередку БПП Віктор Шумада, відомий аграрій, депутат Тернопільської райради Іван Чайківський, екс-нардеп Михайло Апостол та колишній віце-мер обласного центру Володимир Дідич – ред.), Барна таки погодився", – каже один із працівників облдержадміністрації на правах анонімності.
Передісторія
Після парламентських виборів член "Свободи" Олег Сиротюк склав повноваження з посади глави Тернопільської ОДА.
Фактично управління "білим домом" у статусі виконуючого обов'язки взяв його заступник — Іван Крисак, член партії ВО "Батьківщина", "права рука" глави регіонального осередку партії і колишнього нардепа Василя Деревляного.
Уже в січні цього року Крисак опинився у центрі скандалу. Прокуратура Тернопільського району на звернення народного депутата Сергія Капліна повідомила, що розпочала кримінальне провадження за фактом зловживання службовим становищем службовими особами ПАТ “Ангелівка” (формальним власником є дружина Крисака, а фактичним — він сам), котрі незаконно привласнили колективне майно на землі, належні працівникам колишнього радгоспу “Ангелівка”, за ознаками кримінального правопорушення за ч.1 ст. 364 КК (зловживання владою або службовим становищем).
![](https://i.lb.ua/070/43/5523e2c3cff85.jpeg)
"Вочевидь, Крисак залишався б управляти обласною адміністрацією до місцевих виборів, якби не факт розгляду його справи в суді. Це дуже тривожило Банкову", – розповідає LB.ua джерело в обласній адміністрації.
***
Степан Барна був керівником штабу Петра Порошенка на Тернопільщині під час парламентських виборів. 35-річний історик та економіст за освітою пройшов по списку БПП в парламент на позачергових виборах минулого року. До Верховної Ради балотувався і в 2006 році від "Нашої України" під 252 непрохідним номером в списку. З того часу працював у керівництві ВГО "Наша Україна" в Тернопільській області, а згодом був обраний головою "молодіжки" партії. Був депутатом Тернопільської облради.
Крім цього, працював у партії "За Україну" В'ячеслава Кириленка (на місцевому рівні її очолював Роман Заставний). А пізніше став членом "Блоку Петра Порошенка".
Оскільки Барна - близький соратник Заставного, то, вочевидь, з тих чи інших питань "торги" в ОДА таки відбуватимуться. Втім, в оточенні нового губернатора кажуть, що дружбі Барни і екс-мера не варто надавати значної ваги. "Сьогодні вже не вийде відбуватися піаром на камеру. Якщо Барна цього не зрозуміє, то на його політичній кар’єрі можна поставити хрест", - зауважує близький до Барни співрозмовник.
Доля "Свободи"
Із призначенням Степана Барни в «Свободі» заговорили про посилення політичної ролі Заставного в місті. Втім, вважають, що нині відтіснити їхні позиції не вдасться.
«Президент поставив серйозні завдання перед регіонами і, звісно, їхніми очільниками. Зокрема, це реформа місцевого самоврядування, провести котру неможливо без участі облради», – зауважує заступник голови ОДА, "свободівець" Леонід Бицюра.
"А отже, зі "Свободою" змушений рахуватись і Барна, і Заставний. Принаймні до виборів", - зауважує співрозмовник.