1. Якщо ви вважаєте, що бандура - це той інструмент, на якому грав козак Мамай, зображений на відомій картині - на вас очікує несподіванка. Бандура - сучасний інструмент, що сформувався у 50-х роках ХХ столліття, коли у Японії створювали перший синтезатор. Сучасна бандура - далека правнучка тієї стародавньої. То старосвітська бандура, яка від сучасної відрзняється - як кількістю струн (на старосвітській 12 струн, інколи 24, а на сучасній 65), так і звучанням. На академічній бандурі можна виконувати будь-яку музику, що має мелодію - від стародавніх кантів до хітів Metallica, а от на старосвітській - лише властиву її часу - думи, балади, псальми.
2. У старосвітської бандури є близькі родичі - кобза, ліра, торбан. Якщо ви ніколи не бачили їх і не уявляєте, як вони звучать - у вас є можливість познайомитися ближче з цими інструментами 26 та 27 жовтня на фестивалі "Bandura Music Days".
3. Вибори народного інструменту України - один із заходів фестивалю. Кожен з відвідувачів зможе послухати звучання українських народних інструментів і обрати той, що їм до вподоби найбільше. Оксана Боровець, засновниця фестивалю, каже, що це буде в жартівливій манері зроблено для того, щоб кожний гість фестивалю міг проникнутися звучання інструменту і обрати той, який з них більш зачіпає його власне архетипи та струни. Через таку легку форму можна показати, що насправді ми так само мало знайомі з нашими народним інструментами, як і, приміром, з японською цитрою.
4. Ви колись чули треки dj зі старосвітськими інструментами? Якщо ні, то маєте нагоду почути. Бандура й електронна музика - ще коктейль з емоцій та звуків, яких зможете "скуштувати" вперше.
5. Якщо концерти народних інструментів, і бандури зокрема, відвідує досить вузька аудиторія - музиканти, люди, наближені до освіти в цій царині або учні музичних навчальних закладів та їхні друзі, то "Bandura Music Days" - яскравий спосіб розширити коло тих, у кого "своя атмосфера". Майстер-класи, дискусія, виставка народних інструментів - все це буде представлене на фестивалі, і, звичайно ж, концерти сучасних музикантів-бандуристів. Якщо хочете саме послухати - то для цього перший та третій дні фестивалю (25 та 27 жовтня), якщо більше хочеться говорити, торкатися і спробувати - варто 26 жовтня завітати у Creativa Woman Space (пров. Михайлівський 9Б), де відбудеться дискусія та майстер-класи.
6. Якщо ви батьки (хрещені, старші брати-сестри - потрібне підкреслити) і у вас є діти, які зацікавлено поглядають на пана з вусами, що грає біля метро, або просто на музикантів з дивними інструментами - там також варто завітати на фестиваль. Раптом бандура (чи ліра, чи кобза) - це те, чого вам не вистачало. До речі, навчатися грати саме на старосвітській бандурі можна лише в одному-єдиному навчальному закладі в Україні - Стрітівському вищому педагогічному коледжі кобзарського мистецтва. А от на академічній - у багатьох музичних школах, гуртках та вищих навчальних закладах.
7. Якщо ви культурний діяч і прагнете поспілкуватися про музичну освіту і про бандуру зокрема, розвиток музичних навчальних закладів (на прикладі Стрітівського Коледжу) та музичний інструмент як бренд і взагалі почуваєте себе у цій темі експертом - вам точно буде цікаво відвідати дискусію «Модерна бандура: створення бренду та шляхи розвитку»
8. Електробандура-таке існує? Іван Ткаленко, який створив це традиційно-модерне "чудо-юдо" продемонструє на авторському майстер-класі, як функціонує це диво музичної техніки і які звуки можна з нього видобути. На одній бандурі можна зіграти цілий оркестр. Спробуємо?
9. Музей театрального та кіно-мистецтва представить на фестивалі різноманітні бандури, які взагалі існували/існують в Україні і світі. Зараз, як це не сумно, тільки одна фабрика в Україні виготовляє бандури, а ті, на яких грають - "це, зазвичай, знайдені на горищі і відреставровані", - відмічає Оксана Боровець. Вартість сучасної бандури - від 20 до 60 тисяч гривень. Що вже дає підстави замислитися.
Є ще багато цікавинок і таємниць, які можуть зачарувати відвідувачів різного віку, фаху та музичних уподобань, які вирішать познайомитися з бандурою - академічною та старосвітською - поближче. Звичайно, це не той музичний інструмент, з яким можна грати на весіллях. Але, знову таки, все залежить від обставин і все змінюється. Навіть на вечірках можна використовувати бандуру, і в цьому відвідувачі також зможуть переконатися на фестивалі.
Співорганізатор фестивалю - Ярослав Джусь - музикант гурту “Шпилясті кобзарі” та культурний менеджер - не приховує, що щасливій від можливості провести такий захід в середмісті Києва. Концерт, що відбудеться третього дня фестивалю, об'єднає музикантів-бандуристів - "Шпилясті кобзарі", джазових бандуристів (Георгій Матвіїв) та народних артистів України (Роман Гринків), винахідників (Іван Ткаленко), гурти "Тінь Сонця", KoloYolo, "Troye Zillia", B&B Project та інших. "На наші концети ходять не лише бандуристи, і це вже показник", - Ярослав пишається своїм музичним фахом і можливістю просувати бандуру як елемент бренду України. "Хтось побачив мене на талант-шоу й пішов з ансамблю (народного - прим. К.Т.) грати кавери на бандурі", - іронізує Ярослав про те, чому юнаки та дівчата можуть зацікавитися бандурою і зробити цей "архаїчний" нібито музичний інструмент ідеєю свого життя. Музика - це теж зброя культурного фронту, на бандурі можна виконувати навіть повстанські пісні, і це мало кого залишає байдужим.
Як обіцяли, одне заперечення. Якщо вас дратує все, пов'язане з музикою, концертами й вечірками, якщо ви ходили до музичної школи, де вас шмагали по пальцях лінійкою за кожну помилку у виконанні гами - то, мабуть, це не ваш захід. Хоча... все одно можна спробувати. Якщо ви дочитали до цього рядка - навіть варто .
Фестиваль розпочнеться 25 жовтня в Остання Барикада з авторської музики сучасних композиторів-бандуристів. Наступного дня у просторі Creative Women Space відбудеться відкрита дискусія “Модерна бандура: шляхи розвитку та створення бренду”, а також лекції та воркшопи для музикантів та музичних менеджерів. Третій день – це інтерактивна виставка та потужне звукове, графічне й світлове шоу в Українському домі.
Детальну інформацію про заходи фестивалю можна дізнатися за посиланнями: https://www.facebook.com/events/952919771579036/
Вхід на усі заходи фестивалю - вільний!
Варто зазначити, що фестиваль став можливий завдяки грантовій підтримці Українського Культурного Фонду, який підтримує багато культурних ініціатив та проектів.