Інші сім'ї (читай держави) шалені кошти вкладають у розвиток книги та її читання. У Гельсінкі півроку тому відкрилася у центрі міста нова величезна бібліотека, черги туди стоять. Китай запрошує письменників зі всього світу на щорічний фестиваль фантастики, стипендії платить на підтримку. Німеччина всім учасникам книжкового ярмарку у Франкфурті безкоштовний міський транспорт гарантує. Швеція, Норвегія, Туреччина, Чехія пропонує гранти видавцям інших країн за переклад творів національних письменників. Уряди розвинутих держав розуміють важливість книги не тільки як культурного продукту, а й як основу освіти, науки, розвитку громадянського суспільства, єдності країни. Книга — це головний чинник формування людської особистості, розвитку її інтелектуального й професійного потенціалу.
На цьому тлі виглядає знущанням, коли в проекті бюджету на 2020 рік на підтримку всієї книговидавничої справи, фінансування Українського інституту книги та промоцію української сучасної літератури за кордоном планується виділити вдвічі менше, ніж минулого року. І в 20 разів менше, ніж на підтримку телебачення.
Пасинок з видавничої сім’ї нехай пручається — можливо, захлинеться. Навіщо нам люди, котрі критично мислять? Все одно науку та промислове виробництво майже вбили. Лікуватися за кордоном можна. А для спокою народу будемо красиву картинку по телебаченню показувати.Тільки писати сценарії для ТВ скоро буде нікому. Бо все з книжок починається.
Для довідки. Проект бюджету на 2020 рік, що внесений до Верховної Ради.
Розвиток культури та інформаційної сфери.
Основні напрями фінансування:
1,3 млрд грн — підтримка кінематографії та здійснення Українським культурним фондом заходів з підтримки проектів.
0,5 млрд грн — будівництво об’єктів загальнодержавного значення у сфері культури.
2,0 млрд грн — підтримка Національної суспільної телерадіокомпанії.
0,1 млрд грн — підтримка книговидавничої справи та популяризація української літератури у світі, забезпечення діяльності Українського інституту книги.
0,4 млрд грн — забезпечення національного культурного надбання, зокрема світової спадщини ЮНЕСКО.