Маніфест "Моя наука"

Це звернення до всіх небайдужих до інтелектуального стану українського суспільства. До тих, хто розуміє роль науки та освіти у житті людини і країни. Це програма дій для оптимістів, що хочуть жити в Україні.

Фото: http://www.rfid-weblog.com

Наш час – це час інформації. Потік інформації, що ллється на кожну людину, стає все потужнішим, але виявити істину в цьому потоці стає дедалі важче. Людина пробує закритися від цієї інформації, намагаючись триматися приємних їй поглядів, але приємне – це не значить реальне. Навіть якщо вам неприємно думати про можливу пожежу, бажано мати вдома вогнегасник.

Виявити об’єктивну інформацію сьогодні може тільки наука. Наука дає нам чесні й всеосяжні відповіді на повсякденні запитання. Вона допомагає відрізнити безпечне від небезпечного, корисне від шкідливого, правдиву інформацію від спотвореної. Наукове знання дає нам підказки, які результати ми можемо отримати внаслідок наших дій і що треба зробити, щоб досягти визначених цілей. І це у всіх сферах життя – від ГМ-продуктів до курсу долара. Але найголовніше, що наукове знання містить у собі механізм перевірки самого себе – достатньо оволодіти науковим методом пізнання, щоб відрізнити махінацію нечесного вченого від справжньої науки.

В той же час, стан наукового знання в Україні абсолютно незадовільний. Суспільство захоплено окультизмом, містицизмом, псевдонаукою. Політичні чвари і нав’язлива реклама витіснили з суспільного життя конструктивну дискусію та аргументовану позицію. Критичне мислення підмінене тотальною недовірою. Сама наука втратила авторитет суспільного інституту, що здатен вирішувати задачі та відповідати на питання. Інтелект та професіоналізм перестали бути соціальними цінностями. При цьому молоді вселяють думку, що єдиною цінністю є гроші та можливість їх марнотратства для демонстративного споживання. Очевидною є інтелектуальна криза.

Для подолання цієї кризи ініціативною групою "Моя наука" було розроблено програму дій з інтелектуального відродження України. Основні її пункти такі:

  • Створення інтернет-порталу для донесення достовірної інформації про події у світі науки, розширення аудиторії лекцій та ТБ-фільмів, а також для інтерактивного спілкування зі вченими, де кожен зможе поставити питання професіоналу
  • Проведення постійного науково-популярного лекторію провідних вчених України з найважливіших проблем, що хвилюють суспільство, організація пізнавальних лекцій з різних галузей науки
  • Зустрічі для молоді з успішними представниками української та світової науки
  • Випуск ТБ-програм, що розповідають про реальні досягнення української та світової науки

До ініціативної групи увійшли вчені та викладачі, спеціалісти, що гостро усвідомили необхідність діалогу науки й суспільства як запоруки розвитку України. Процес вже потроху пішов: створено сайт http://my.science.ua/, йде робота над двома науково-популярними фільмами, домовлено про взаємодію з МАН.

Нас категорично не влаштовує сучасний настрій українського суспільства. Нам приємно бачити навколо себе людей, що пізнають та цікавляться світом.

Ми знаємо, що пізнання – це невід’ємна властивість людини. Сучасна політика й маркетинг намагаються витіснити цю властивість і зробити таким чином людину нещасною.

Ми хочемо показати українським людям альтернативу – ту, яку у свій час показали нам.

Ми певні, що просвіщати суспільство – обов’язок кожного вченого і спеціаліста.

Ми об’єднуємося з метою сконцентрувати наші зусилля на просвітництві. Кожний з нас уже працює в цій галузі та встиг побачити, що поодинці неможливо досягти гарних результатів.

Ми свідомі того, що жодної фінансової вигоди ми з цього проекту не отримаємо. Можливо, нам будуть чинити перепони. Але таке наше переконання, що далі сидіти, склавши руки, не можна.

Ми раді всім, хто стоїть у справі освіти та просвітництва поруч з нами.

Нашу ініціативу відкрито для приєднання всіх небайдужих, а програму дій – для додавання нових ідей.

Підписали:

Олексій Болдирєв - м.н.с., Міжнародний центр молекулярної фізіології НАН

Микола Гориленко - підприємець, ІТ-спеціаліст, сайт science.ua

Ксенія Гулак - аспірант, Міжнародний центр молекулярної фізіології НАН

Ігор Дзеверін - к.б.н., Інститут зоології ім. І.І. Шмальгаузена НАН

Віктор Досенко - професор, д.м.н., Інститут фізіології ім. О.О.Богомольця НАН

Ігор Іванов - аспірант, Інститут механіки ім. С.П. Тимошенко НАН

Лілія Казанцева - к.ф.-м.н., Астрономічна обсерваторія Київського національного університету імені Тараса Шевченка

Олександр Коляда - м.н.с., Інститут геронтології АМН

Іван Крячко - завідувач відділу, Головна астрономічна обсерваторія НАН

Ольга Маслова - м.н.с., Інститут генетичної та регенеративної медицини АМН

Максим Орловський - к.м.н., Інститут фізіології ім. О.О.Богомольця НАН

Андрій Чернінський - к.б.н., ННЦ "Інститут біології", Київський національний університет імені Тараса Шевченка

Найбільш актуальна версія маніфесту - на сторінці "Моєї науки".

Моя наука Моя наука , Колективний блог про науку та науковців в Україні та за її межами
Читайте главные новости LB.ua в социальных сетях Facebook, Twitter и Telegram