В даній ситуації цікавим має виглядати порівняння України з тими країнами, які пережили десятиліття радянської окупації і не особливо відрізняються кількістю техніки, яка споживає нафтове пальне та газ. А це нафтоекспортні країни Казахстан та Азербайджан, а також нафтоімпортна Молдова. Слід зауважити, що у згаданих державах парк техніки, яка споживає натопродукти, мало чим відрізняється від українського. Отже, в останні роки (2014 не враховуємо через революцію гідності та війну в Україні) обсяг споживання натопродуктів в Україні (населення понад 45 млн людей), за різними даними (наприклад, Міненерго, Мінстат), складають приблизно 8-10 мільйонів тонн за рік. В Казахстані (населення понад 17 млн людей) – 9-14 млн тонн. В Азербайджані (населення понад 10 млн людей) – менше 5 млн тонн.
З наведених даних виходить, що на 1000 українців за рік витрачається 180-220 літрів нафтопродуктів. В Казахстані – 530-820 літрів. В Азербайджані приблизно 500 літрів. У Молдові приблизно 600 літрів.
Те, що в Україні споживається відносно мало нафтопродуктів, можна витлумачити так, що наша держава економна і в цьому аспекті випереджає, зокрема, всі країни ЄС, а не тільки СНД. То ж в такій чи не найважливішій галузі економіки ми вже інтегровані до ЄС?! І є прикладом енергоощадності для всіх країн ЄС, в т.ч. Німеччини і Польщі?
Є й інший підхід. Можливо інші з названих країни чомусь завищують, або в Україні занижують обсяги споживання? Яка логіка завищення? Таких запитань можна поставити багато.
Але, якщо би на 1000 українців припадало стільки ж нафтопродуктів, скільки, наприклад, на 1000 молдаван, то загалом наша держава мала би споживати майже 30 мільйонів тонн нафтопродуктів. Майже те саме виходить, якщо порівнювати з Казахстаном і Азербайджаном. Якщо ж у нас набагато енергоощадніша техніка, ніж у Казахстані, Азербайджані чи Молдові, оскільки ми особливо модернізовані – то споживання нафтопродуктів в Україні мало б складати щонайменше 20 мільйонів тонн за рік. Але ж відповідні центральні органи влади звітують про 8-10 млн тонн! Може ще 10 завозиться в Україну контрабандою (у що не хочеться вірити)? А це мільярди долаларів! Очевидно, що кваліфіковану відповідь на це питання можуть дати тільки незалежні правоохоронні органи.