НАК “Нафтогаз” намагається, посилаючись на ст. 22 ЗУ “Про теплопостачання”, стягнути заборгованість з громади столиці, яку не сплачувало “Київенерго”, використовуючи газ та отримуючи від населення гроші за послуги і не розраховуючись із НАК “Нафтогазом”. Така позиція «Нафтогазу» повністю безпідставна.
Варто нагадати, що договір з “Київенерго” місто уклало у 2001 році. 2017-ого року термін угоди сплинув, і теплогенеруючі потужності уже частково повернуті у власність міста. Повна їх передача у власність громади міста відбудеться з 1 серпня. Відтак, послуги з теплопостачання надаватиме спеціально створене комунальне підприємство “Київтеплоенерго”, яке уже розпочало свою роботу.
І тут слід звернути увагу на два важливі моменти. По-перше, немає жодної угоди про правонаступництво між “Київтеплоенерго” та приватною компанією “Київенерго”. І “Київенерго” на сьогодні здійснює господарську діяльність.
По-друге, стаття 22 закону «Про теплопостачання», яка передбачає, що заборгованість стягується з власників теплогенеруючих потужностей, якщо така заборгованість існує, набула чинності 2011 року. В той час, коли угода між “Київенерго” та містом була укладена в 2001 році. В цьому випадку зазначену статтю не можна застосувати, бо закон не має зворотної сили. І не може розповсюджуватися на правовідносини, які були до того. Єдиний можливий випадок, коли закон має зворотну силу, це лише коли він покращує права громадян. В цьому ж випадку він їх лише погіршує.
Тому НАК “Нафтогаз” абсолютно безпідставно намагається стягнути з громади Києва заборгованість, яку має “Київенерго” перед компанією. Це виключно проблеми “Київенерго” і НАК “Нафтогазу”. Все інше – це спекуляція і намагання маніпулювати неправильним трактуванням законодавства. Немає жодної судової перспективи у стягненні цих коштів з громади міста Києва на користь НАК “Нафтогазу”. “Нафтогаз” мав би подати позов до “Київенерго”, а не намагатися стягнути борги з міста.
Разом з тим, справа є цілком виграшною для громади Києва. Причому, на з’ясування стосунків у суді може піти не менше року.
Той факт, що компанія “Нафтогаз” припинила постачання газу місту однозначно є зловживанням природним монопольним становищем і порушує законодавство. Тому у разі позитивного судового рішення НАК “Нафтогаз” може мати серйозні юридичні проблеми.